Reklama

Ropa

NITROERG otwiera nową inwestycję i podwaja zdolności produkcyjne

Fot. www.nitroerg.pl
Fot. www.nitroerg.pl

Spółka należąca do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. uruchamia w Krupskim Młynie linię do produkcji uszlachetniacza oleju napędowego NITROCET 50®. To jedyna tego rodzaju instalacja w Polsce i jedna z zaledwie kilku na świecie, gdzie wytwarzany jest ten produkt. Nowa, warta 77 mln złotych inwestycja znacząco zwiększy moce produkcyjne firmy, jednocześnie sprawi, że wytwarzanie będzie znacznie przyjaźniejsze środowisku.

NITROERG SA to firma z blisko 150-letnią tradycją. Dostarcza produkty do odbiorców z ponad 40 krajów świata. Spółka wytwarza m.in. materiały wybuchowe i dodatek do oleju napędowego. Nową linię produkcyjną 25 września 2019 r.uroczyście uruchomiłPremier Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki oraz Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

Na ręce prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego składam dla całej kadry zarządzającej gratulacje za wielki sukces eksportowy, inwestycyjny i gospodarczy Nitroerg - powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki.

Dzięki nowej linii produkcyjnej wzrośnie wydajność i poprawi się bezpieczeństwo całego procesu produkcji. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii odzyskane w trakcie procesu kwasy azotowy i siarkowy, zostają poddane pełnemu recyklingowi. Częściowe finansowanie inwestycji zapewniłWojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- KGHM należy do światowej czołówki spółek prowadzących działalność wydobywczą oraz hutniczą. Naszą potęgę buduje komplementarność grupy kapitałowej KGHM. To dzięki spółkom jak NITROERG możemy być pewni ciągłości i jakości procesu technologicznego. Jednym z celów naszej strategii jest osiągnięcie w jak największym stopniu gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa inwestycjato doskonały przykład wysokich standardów zarządzania i myślenia strategicznego Grupy - powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Oddana do użytku Instalacja jest warta ponad 77 milionów złotych. Zwiększyła możliwości produkcji uszlachetniacza do paliw Nitrocet 50® do ok. 24 tysięcy ton rocznie. Dodatek do oleju napędowego (2-EHN) w Krupskim Młynie wytwarzany jest od 1998 roku. Dotychczas dwie instalacje zapewniały zdolność produkcyjną na poziomie 16 tys. ton rocznie.

-Produkcja dodatku do oleju napędowego wykorzystywanego w silnikach diesla jest jednym z trzech głównych obszarów działalności NITROERG. Dziś otwieramy nową instalację, która praktycznie podwaja nasze zdolności produkcyjne. Dzięki temu będziemy mogli odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynków w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Światowe trendy oraz analizy, które prowadzimy, pokazują, że popyt będzie w kolejnych latach wzrastał. Już rozpoczynamy prace nad kolejnymi uszlachetniaczami na bazie NITROCETU, które będą mogły być wykorzystywane w maszynach poza drogowych, w tym m.in. w okrętach, lokomotywach, maszynach górniczych  - powiedział Grzegorz Sosna, Prezes Zarządu NITROERG S.A.

O produkcie NITROCET 50®

Gwarantujący m.in. bardziej ekologiczne zużycie paliwa dodatek do oleju napędowego pod nazwą NITROCET 50®(czyli Azotan 2-etylohexylowy, w skrócie - 2-EHN) ma za zadanie wspieranie pracy silnika oraz jego konserwację.  NITROCET 50® prowadzi do redukcji emisji toksycznych składników spalin (takich jak NOx, CO), emisji hałasu, osadów węgla na dyszach wtryskiwaczy, zapewnia szybszy zapłon przy zimnym silniku.

O NITROERG SA

NITROERG S.A. ma blisko 150-letnią historię. Siedziba Spółki i zakład produkcyjny znajduje się w Bieruniu (rok założenia 1871), a drugą lokalizacją działalności jest zakład w Krupskim Młynie, który rozpoczął swoją działalność 1874 roku. Od 2011 roku głównym udziałowcem NITROERG S.A. jest Spółka KGHM Polska Miedź S.A.

Grupa KGHM

Grupa KGHM Polska Miedź S.A. posiada kilkadziesiąt spółek w portfelu. KGHM Polska Miedź S.A., lider polskiej gospodarki, zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych, takich jak miedź, srebro, złoto i molibden. KGHM jest w ścisłej czołówce światowych producentów srebra i miedzi. Jest także jedynym w Europie producentem renu i nadrenianu amonu z własnych zasobów. Firma dysponuje także zdywersyfikowanym geograficznie portfelem projektów górniczych. Posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach- w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.Grupa KGHM posiada kilkadziesiąt spółek w portfelu o różnym profilu działalności. Grupa zatrudnia ponad 30 tysięcy pracowników.

Ciekawostki z budowy:

  • 24 000ton rocznie – zdolność produkcyjna nowej linii
  • 7400m³ - łączna kubatura wszystkich budynków, które powstały w ramach inwestycji
  • 100osób – osób jednocześnie pracowało przy budowie nowej instalacji        
  • 77mln zł – inwestycja w nową instalację
  • 31metrów- wysokość budynku denitracji i instalacji zatężania kwasów
  • 19metrów –wysokość budynku produkcji NITROCETU 50®
  • 12podmiotów polski i zagranicy zaangażowanych w budowę

Komentarze