Reklama

Ropa

Kolejka chętnych do zakupu dużej rafinerii, którą sprzedać muszą Rosjanie

Autor. www.isab.lukoil.com

Zakupem największej włoskiej rafinerii zainteresowanych jest prawie dziesięć firm. Rosyjski Łukoil musi sprzedać zakład ze względu na międzynarodowe sankcje.

Reklama

Włoski minister Adolfo Urso poinformował, że zgodnie z jego wiedzą toczą się obecnie negocjacje z 8-9 podmiotami. Tak duże zainteresowanie zlokalizowaną na Sycylii rafinerią, potwierdza, jak twierdzi polityk, jej strategiczne znaczenie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przedstawiciel rządu dodał, że włoskie państwo nie zamierza nacjonalizować rafinerii, której funkcjonowanie stanęło pod znakiem zapytania z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę oraz kolejnego pakietu sankcji.

ISAB, o ten zakład bowiem chodzi, odpowiada za około 20% włoskiego przerobu ropy naftowej - podaje Reuters. To łakomy kąsek, ponieważ przychody firmy mogą przekroczyć w tym roku 10 miliardów euro. Wszystko dzięki znacznie wyższym cenom benzyny i oleju napędowego. Do tej pory przetwarzała jednak rosyjską ropę, więc po wejściu w życie szóstego pakietu sankcji jej sytuacja stała się dość skomplikowana.

Reklama

Komentarze

    Reklama