Reklama

Ropa

Jest porozumienie w sprawie sprzedaży włoskiej rafinerii Łukoila

Autor. www.isab.lukoil.com

Agencja Reutera podaje, że rosyjski Łukoil i partnerzy osiągnęli porozumienie w sprawie sprzedaży rafinerii ISAB. To następstwo napaści na Ukrainę oraz związanych z nią międzynarodowych sankcji.

Reklama

Reuters zauważa na wstępie, że od rozpadu ZSRS Łukoil należał do najaktywniejszych nabywców zachodnich aktywów. Z czasem, z powodu agresywnej polityki Moskwy, stały się one jednak problematyczne.

Reklama

Sprzedaż rafinerii ISAB kończy wielotygodniowe negocjacje, dotyczące tego strategicznego dla Włoch zakładu. Przerabia on dziennie 320 000 baryłek ropy naftowej, co stanowi prawie 1/5 włoskich mocy rafineryjnych.

Czytaj też

Jego nabywcą jest grupa firm, których lider to cypryjski GOI Energy, wspierany przez Trafigurę. Zapewni ona finansowanie oraz skoordynuje m.in. dostawy ropy naftowej - nie będzie mieć jednak udziałów.

Reklama

Transakcja zostanie sfinalizowana w marcu, ale strony nie podały szczegółów dotyczących ceny. Reuters nadmienia w tym kontekście, że w kontekście rozmów z innymi oferentami mówiono o prawie 1,5 mld euro. Umowa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez włoski rząd.

Agencja zauważa, że „pokojowa” sprzedaż firmy kontrastuje z historią „przejętej” przez Niemców rafinerii Schwedt oraz zawłaszczeniem przez Rosję projektu Sachalin 1.

Reklama

Komentarze

    Reklama