Reklama

Ropa

Iran twierdzi, że USA zniosą sankcje na ropę, Waszyngton dementuje

Fot. Blondinrikard Fröberg / Flickr
Fot. Blondinrikard Fröberg / Flickr

Przedstawiciel Iranu poinformował, że Stany Zjednoczone zgodziły się znieść wszystkie sankcje dotyczące sektora naftowego. Sprawa nie jest jednak oczywista, ponieważ Reuters podaje, że Waszyngton zdementował te doniesienia.

„Osiągnięto porozumienie w sprawie zniesienia wszystkich sankcji w zakresie ubezpieczeń, ropy i żeglugi, nałożonych przez Trumpa” – powiedział Mahmud Vaezi, szef sztabu ustępującego prezydenta Iranu.

Reuters informuje, że jego wypowiedź była niejako echem wcześniejszych zapewnień urzędników, dotyczących gotowości Amerykanów na poważne ustępstwa. Źródło agencji szybko zdementowało informacje o porozumieniu, twierdząc, że „nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione”. Chodzi tu oczywiście o potrzebę wypracowania kompleksowej umowy, obejmującej nie tylko sankcje na sektor naftowy.

W niedzielę rozmowy zostały czasowo zawieszone z powodu potrzeby „konsultacji w stolicach”. Decyzja była związana z wyborami prezydenckimi w Iranie, które wygrał Ebrahim Raisi - objęty amerykańskimi sankcjami. Nowa głowa państwa obejmie urząd w sierpniu.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że porozumienie nuklearne z Iranem zostało zawarte w 2015 roku. W zamian za zniesienie sankcji UE, USA i ONZ Teheran zobowiązał się m.in. do ograniczenia swojego programu wzbogacania uranu.

W 2018 Donald Trump zerwał umowę i ponownie nałożył n Iran surowe sankcje, które drastycznie obniżyły m.in. eksport tamtejszej ropy.

Reklama

Komentarze

    Reklama