Reklama

Ropa

Inwestorzy na rynku ropy wierzą w szczepienia przeciwko COVID-19

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA rosną - lepsze prognozy zapotrzebowania na energię wspierają notowania surowca. 

Inwestorzy liczą na szybszą poprawę wzrostu gospodarczego na świecie wspomaganego prowadzonymi szczepieniami na Covid-19 - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,47 USD, wyżej o 0,24 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 62,88 USD za baryłkę, wyżej o 0,22 proc. 

Inwestorzy rozważają kwestię zwiększonego popytu na paliwa i oceniają wpływ blokad w gospodarkach, zwłaszcza w Europie, wprowadzonych na czas walki z kolejną falą zakażeń koronawirusem.

Reklama
Reklama

Tymczasem eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego zaktualizowali prognozy globalnego wzrostu gospodarczego - teraz prognozują oni w 2021 r. wzrost PKB na świecie o 6 proc. 

Mieszanie wygląda za to branżowy raport o amerykańskich zapasach paliw za ub. tydzień. 

Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 2,62 mln baryłek. Wzrosły jednak zapasy benzyny - o 4,55 mln baryłek. Zwiększyły się też zapasy destylatów - o 2,81 mln baryłek. 

"Rynek na razie jest uwięziony między konkurencyjnymi narracjami dotyczącymi wzrostu gospodarczego w USA i nadrabiania zaległości w Europie, a niepewnymi warunkami podaży ropy" - mówi Steohen Innes, główny strateg ds. rynków globalnych w Axi. 

"Płynność jest nadal niska na wszystkich rynkach po wielkanocnej, świątecznej przerwie" - dodaje. 

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX zdrożała o 1,2 proc. 

W I kwartale 2021 r. cena WTI w Nowym Jorku wzrosła o 22 proc. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama