Reklama

Ropa

Eksport rosyjskiej ropy do Chin wzrósł o ponad 20%

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Ósmy miesiąc z rzędu największym dostawcą ropy naftowej do Chin była Arabia Saudyjska - informuje agencja Reutera. Na drugiej pozycji utrzymała się Rosja, która w raportowanym okresie zwiększyła eksport do Państwa Środka o ponad 20%.

Z danych chińskich służb celnych wynika, że w czerwcu br. dostawy saudyjskiej ropy do Chin ukształtowały się na poziomie 7,2 mln ton, co odpowiada 1,75 mln baryłek dziennie. W tym samym czasie Rosjanie wysyłali do Państwa Środka 1,62 mln b/d, czyli aż 22,2% więcej niż w maju.

Oman zajął trzecie miejsce w klasyfikacji największych dostawców - 3,84 mln ton ( -7,5% w stosunku do maja). Na kolejnych pozycjach znalazły się takie kraje jak: Angola (3,68 mln ton, +12,5%) oraz Irak (3,55 mln ton, -20.9%).

Na przeciwległym biegunie uplasowały się takie państwa jak Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Kuwejt - w przypadku pierwszego obniżka wyniosła 32%, a drugiego - 23%. Oficjalne dane wskazują, że do Chin nie przybył żaden ładunek ropy z Wenezueli oraz Iranu, ale nie należy traktować ich szczególnie poważnie, ponieważ Chińczycy pełnią istotną rolę w mechanizmie omijania amerykańskich sankcji eksportowych.

Co ciekawe, import ropy do Chin w pierwszej połowie br. zwolnił po raz pierwszy od 2013 roku. Jest to spowodowane głównie rosnącymi cenami surowca na światowych rynkach oraz malejącymi marżami rafineryjnymi.

Komentarze