Reklama

Ropa

Dramatyczny rok Saudi Aramco. Zyski giganta spadły prawie o połowę

Fot. www.aramco.com
Fot. www.aramco.com

Spółka Saudi Aramco podała, że jej zysk netto wyniósł w ubiegłym roku ok. 49 miliardów dolarów, co oznacza, że był prawie o połowę mniejszy niż w 2019. Część analityków powątpiewa w te informacje, oskarżając Saudyjczyków o manipulowanie danymi.

Prezes saudyjskiego giganta, Amin Nasser oświadczył, że rok 2020 był jednym z najtrudniejszych w najnowszej historii firmy. Głównie z powodu pandemii koronawirusa, która ograniczyła globalną mobilność i stłamsiła popyt na ropę naftową.

Firma zarobiła w 2020 r. 183,76 mld riali (49 mld dol), co w porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza spadek na poziomie 44,4%.

Pomimo poważnego tąpnięcia po stronie wpływów, Saudi Aramco zdecydowało o wypłacie dywidendy w łącznej wysokości 75 miliardów dolarów. Analitycy Reutersa zauważają, że kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, iż dochody saudyjskiego rządu spadły w 2020 o ponad 30%, to okaże się, że koszty kryzysu zostały w dużym stopniu przerzucone właśnie na naftowego giganta. I tym też należy tłumaczyć decyzję o utrzymaniu dywidendy.

Saudyjczycy poinformowali również, że wydatki inwestycyjne w roku 2021 wyniosą około 35 mld dol. - wcześniej przewidywano, że będzie to kwota rzędu 40-45 mld dol.

Część analityków, głównie z Kataru, wątpi w prawdziwość danych podawanych przez Saudi Aramco. Ich zdaniem, biorąc pod uwagę bardzo niski koszt wydobycia ropy i strukturę rynku, nie jest możliwym, aby Saudyjczycy odnotowali tak słaby wynik finansowy.

Reklama
Reklama

Komentarze