Reklama

Ropa

Chiny korzystają z okazji i sprowadzają ogromne ilości rosyjskiej ropy

Fot. www.petrochina.com.cn

Rosja utrzymała pozycję największego dostawcy ropy naftowej do Chin - podaje agencja Reutera. To już kolejny miesiąc, gdy Chińczycy wykorzystują kłopoty Moskwy i na potęgę sprowadzają surowiec w „promocyjnych” cenach.

Reklama

Import rosyjskiej ropy wyniósł w czerwcu 7,29 mln ton, czyli prawie 10% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podaje Reuters, powołując się na chińskie służby celne. Dane obejmują zarówno transport drogą morską, jak i ten z wykorzystaniem ropociągu Syberia Wschodnia–Ocean Spokojny.

Reklama

Choć dostawy ropy z Rosji wyniosły w czerwcu 1,77 mln baryłek dziennie, to i tak uplasowały się poniżej majowego rekordu, który wyniósł blisko 2 mln b/d.

Czytaj też

Chińczycy sprowadzili także m.in. 5,06 mln ton z Arabii Saudyjskiej (1,23 mln b/d). To aż 30 % mniej niż w czerwcu 2021 roku.

Reklama

Od początku bieżącego roku różnymi drogami dotarło do Państwa Środka 41,3 mln ton rosyjskiej ropy. To 4% więcej niż w ubiegłym roku, ale równocześnie mniej niż 43,3 mln t Saudyjczyków.

Na zakończenie agencja przypomina, że w czerwcu import „czarnego złota” do Chin spadł do najniższego poziomu od roku 2018. Przyczyną był zmniejszony popyt na paliwo (bieżący i spodziewany), spowodowany obawami o rozwój kolejnej fali koronawirusa.

Reklama

Komentarze

    Reklama