• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Chińskie zapotrzebowanie na ropę osiągnie 16 mln baryłek dziennie?

Fot. haymarketrebel / Flickr
Fot. haymarketrebel / Flickr

W 2026 roku chińskie zapotrzebowanie na ropę naftową osiągnie prawdopodobnie rekordowy pułap 16 milionów baryłek dziennie - uważa szef Sinopec, cytowany przez Reutersa.

Prognoza zaprezentowana przez szefa Sinopecu pokrywa się w dużym stopniu z szacunkami firmy konsultingowej Rystad Energy. Wynika z nich, że w najbliższych pięciu latach należy spodziewać się osiągnięcia wartości szczytowych. Później zapotrzebowanie będzie spadać ze względu na upowszechnianie samochodów elektrycznych.

Reklama
Reklama

Chińczycy uważają, że ropa stanie się surowcem używanym w większym stopniu do produkcji chemikaliów, niż paliwa. Władze energetycznego giganta zapowiadają intensyfikację działań w kierunku uczynienia działalności bardziej ekologiczną - m.in. poprzez likwidowanie nieefektywnych i energochłonnych instalacji.

Ponadto, przewiduje się, że konsumpcja gazu ziemnego w Chinach osiągnie szczyt około 2040 r., kiedy popyt przekroczy astronomiczne 620 miliardów metrów sześciennych. Pekin uważa gaz za kluczowe „paliwo transformacji”.

Komentarze