Reklama

Ropa

Chevron zmniejsza tegoroczny budżet na inwestycje o 4 miliardy dolarów

Fot. Flickr/Scott 97006
Fot. Flickr/Scott 97006

Jedna z największych firm naftowych świata, amerykański Chevron, zmniejszył o 4 miliardy dolarów swój budżet inwestycyjny na 2020 rok.

Przez branżę naftową przechodzi fala podobnych cięć kosztów. Trudna sytuacja sektora związana jest z drastycznym spadkiem cen ropy – w porównaniu ze styczniem wartość baryłki obniżyła się o 60%. Jest to efektem wojny cenowej, jaka wybuchła pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją.  

Przed Chevronem oszczędności zapowiedział Halliburton, Schumberger oraz niezależna firma wydobywcza Philips 66 a także Canada’s Suncor - podaje Reuters.

„Sytuacja na rynku ropy jest bezprecedensowa. Nie pamiętam niczego podobnego” – powiedział szef Chevronu Michael Wirth w wywiadzie. 

Chevron w tym roku wyda na inwestycje 16 miliardów dolarów, początkowe plany zakładały, że będzie to 20 miliardów. Mniej środków pójdzie na operacje w Basenie Permian, największym zagłębiu łupkowym w Stanach. To najniższy poziom inwestycji w tym regionie od 2005 roku.

Właśnie z Permian dziennie wypływa 4,8 mln baryłek węglowodorów  dziennie, co stanowi ok. jednej trzeciej całej amerykańskiej produkcji.  

Komentarze