Reklama

Ropa

Chevron zamyka swoje przedstawicielstwo w Azerbejdżanie

Fot. Jeremy Keith / Flickr
Fot. Jeremy Keith / Flickr

Amerykańska firma Chevron, jeden z globalnych liderów rynku energetycznego, ogłosiła likwidację swojego przedstawicielstwa w Azerbejdżanie.

Spółka Chevron Azerbaijan Limited była udziałowcem w projektach zagospodarowania złóż Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) oraz rurociągu naftowego Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC). Obecnie nie jest ona zaangażowana w żadne przedsięwzięcie na terytorium Azerbejdżanu.

4 listopada 2019, a więc niespełna rok temu, Chevron podpisał umowę z węgierskim MOL-em dotyczącą sprzedaży aktywów w Azerbejdżanie. Przedmiotem transakcji zakończonej w kwietniu 2020 r. było 9,57% udziałów w ACG oraz 8,9 BTC Jej wartość wyniosła 1,57 mld dolarów. 

Chevron to spółka, która prowadzi działalność w ponad 180 państwach świata, zatrudnia ponad 48 000 osób (2019), zaś jej siedziba znajduje się w kalifornijskim San Ramon. W końcówce wieku XIX firma "wypuściła na wody Kalifornii pierwszy w tym stanie tankowiec – George Loomis – który mógł przetransportować aż 6500 baryłek ropy naftowej na trasie pomiędzy Venturą, a San Francisco". W 2019 roku spółka produkowała średnio 3,06 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, Na jej czele stoi Michael K. Wirth.

Reklama

Komentarze

    Reklama