Reklama

Ropa

Ceny ropy rosną po optymistycznych danych o chińskim handlu zagranicznym

Fot. Jeff Hitchcock / Flickr
Fot. Jeff Hitchcock / Flickr

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA rosną po publikacji optymistycznych danych o chińskim handlu zagranicznym - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,97 USD, wyżej o 0,45 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,58 USD za baryłkę, wyżej o 0,47 proc. 

Inwestorów uspokoiły solidne dane o handlu zagranicznym Chin.

Reklama
Reklama

Eksport Chin wzrósł w marcu o 20,7 proc. w juanach i 30,6 proc. w dolarach - podała chińska administracja celna we wtorkowym komunikacie.

Import w juanach wzrósł zaś w marcu o 27,7 proc., a w dolarach wzrósł o 38,1 proc. 

Tymczasem na rynkach uważnie obserwowane są prognozy dotyczące globalnego popytu na ropę w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków Covid-19 w niektórych częściach świata i to w czasie, gdy giełdy paliw przygotowują się do wzrostu podaży ropy przez kraje sojuszu OPEC+. 

Na świecie nasila się akcja szczepień na Covid-19, ale równocześnie sytuacja zdrowotna w niektórych krajach pogarsza się, a to wymusza na władzach wprowadzanie ograniczeń i restrykcji w gospodarkach.

"Na rynku istnieją obszary słabości, które budzą wśród inwestorów obawy pomimo postępującego ożywienia gospodarczego" - wskazuje Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków towarowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. 

"Traderzy na rynkach ropy stosują obecnie podejście: +poczekaj i zobacz+"- dodaje. 

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX zyskała 0,6 proc., po spadku cen w całym ub. tygodniu o 3,5 proc. (PAP Biznes) 

Reklama

Komentarze

    Reklama