Reklama

Ropa

Arabia Saudyjska największym dostawcą ropy do Chin

Fot. www.petrochina.com.cn
Fot. www.petrochina.com.cn

Dostawy saudyjskiej ropy do Chin wyniosły we wrześniu prawie 8 mln ton - podaje Bloomberg, powołując się na dane chińskich służb celnych.

W ubiegłym miesiącu Chiny odebrały zaledwie 6,14 mln ton rosyjskiej ropy. To około 400 tysięcy ton mniej niż w sierpniu. Redukcję wolumenów importowych odnotowano również w przypadku takich krajów jak Arabia Saudyjska, Irak, Angola, Stany Zjednoczone, Brazylia oraz Kuwejt. 

Reklama
Reklama

Więcej ropy do Państwa Środka popłynęło z Omanu, Malezji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Największym dostawcą „czarnego złota” dla Chin pozostaje Arabia Saudyjska z wynikiem na poziomie 7,96 mln t. Drugie miejsce zajmuje Rosja, natomiast trzecie przypadło w udziale Irakowi (który zredukował jednak dostawy o prawie 25%, do 4,4 mln ton). Czwarta pozycja to Oman (4,17 mln t, +26,7%), a piąte Angola (3,14 mln t, -4,3%).

Warto nadmienić, że od stycznia do sierpnia bieżącego roku Chiny sprowadziły łącznie 346,36 mln ton ropy naftowej. I choć ten wolumen z pewnością działa na wyobraźnię, to jest on mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego, pandemicznego roku.

Komentarze