Reklama

Ropa

Amerykańskie rezerwy ropy są najmniejsze od prawie 40 lat

Fot. NPCA Photos / Flickr

Reuters podaje, że amerykańskie rezerwy ropy naftowej stopniały do najniższego poziomu od prawie czterdziestu lat. To dawno niespotykana sytuacja.

Z danych udostępnionych przez departament energii wynika, że ostatni raz tak mało ropy w amerykańskiej rezerwie było w… maju 1985 roku, gdy prezydentem był Ronald Reagan.

Obecnie w Strategic Petroleum Reserve (SPR) znajduje się 469,9 mln baryłek ropy. Dla porównania, jeszcze we wrześniu ubiegłego roku było to 618 mln b.

Czytaj też

Spadek zapasów nie jest oczywiście przypadkowy i wiąże się ściśle z bardzo wysokimi cenami paliw, przyczyniającymi się do gwałtownego wzrostu inflacji. Uwalniając surowiec zgromadzony w rezerwie Amerykanie starają się walczyć z tymi zjawiskami.

Reuters przypomina, że ropa jest sprzedawana akredytowanym firmom na aukcjach internetowych, a ceny ustalane są na podstawie średniej pięciodniowej, obejmującej datę dostawy. Surowiec nie zawsze cieszy się jednak zainteresowaniem - na początku lipca z zaoferowanych 45 mln baryłek udało się sprzedać tylko 39 mln.

Część ekspertów, których opinie przywołuje agencja, spodziewa się spowolnienia tempa „opróżniania” SPR, ponieważ korekcie uległy prognozy w zakresie popytu.

Komentarze