Reklama

Gaz

Rekordowy kurs akcji PGNiG

Po dzisiejszym otwarciu sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych cena akcji PGNiG osiągnęła rekordowe maksimum - 7,03 zł.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z kapitalizacją na poziomie 40,9 mld zł, zostało 5 października br. największą krajową spółką notowaną na GPW, wyprzedzając dotychczasowego lidera - bank Pekao SA. 

W 2014 r. grupa kapitałowa PGNiG osiągnęła rekordowy zysk netto - ponad 2,8 mld - tj. o 47% więcej niż w 2013. Na poziomie działalności operacyjnej wynik EBIDTA wzrósł o 13% - do 6,3 mld zł wobec 5,6 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

W tym roku firma wypłaciła akcjonariuszom rekordową dywidendę w wysokości 1,18 mld zł, czyli 0,20 zł za akcję. 

Z kolei w pierwszym kwartale 2015 grupa osiągnęła rekordowy kwartalny zysk netto:1,2 mld zł, czyli o 5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To efekt poprawy efektywności oraz ograniczenia kosztów - w tym kosztów zakupu gazu. 

W pierwszej połowie 2015 roku – pomimo spadających cen ropy - PGNiG osiągnęło rekordowy zysk netto - blisko 1,9 mld zł, czyli o 23% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ten wynik to zasługa między innymi realizacji Programu Poprawy Efektywności w całej grupie kapitałowej. Wyjątkowo niski jest także poziom zadłużenia – co daje spółce doskonałą pozycję wyjściową do zapowiadanych w strategii akwizycji. 

PGNiG jest notowane na GPW od 2005 roku.

Zobacz także: PGNiG potwierdziło odkrycie złoża gazu w Wielkopolsce

Zobacz także: UOKiK nałożył karę, PGNiG zapowiada odwołanie

Reklama

Komentarze

    Reklama