Reklama

Portal o energetyce

Raport "Bezpieczeństwo energetyczne RP" pod patronatem Defence24.pl

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do lektury raportu „Bezpieczeństwo energetyczne RP – o stanie bezpieczeństwa polskiej gospodarki paliwowej”, który został wydany przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych pod patronatem medialnym Defence24.pl.

Opracowano go na podstawie wniosków z panelu eksperckiego dotyczącego bezpieczeństwa rynku paliwowego w Polsce, który zorganizowany został przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2015 roku. Autorzy postawili sobie zadanie zbadania aktualnego stanu polskiej gospodarki energetycznej i oceny zagrożeń związanych z tym obszarem.

Główne zagrożenia dla bezpieczeństwa surowcowego Polski jakie zauważyli uczestnicy debaty to przede wszystkim niestabilność relacji handlowych z Federacją Rosyjską wynikająca z nieprzewidywalności naszego wschodniego sąsiada, skutki polityki klimatycznej Unii Europejskiej powodujące spadek podaży na surowce energetyczne oraz zmiana podejścia krajów eksporterów ropy naftowej, które w coraz większym stopniu starają się sprzedawać produkty przetworzone a nie sam surowiec. W związku z tym polski sektor energetyczny musi przystosować się do zmieniających się realiów rynku między innymi po przez dywersyfikację źródeł, umocnienie pozycji polskich rafinerii, zwiększona kooperację z innymi krajami regionu oraz realizację projektu polskiej elektrowni atomowej. W celu odpowiedniego przygotowania do tych wyzwań potrzebne jest opracowanie całościowej strategii energetycznej i paliwowej Polski.

Cała publikacja dostępna jest pod tym linkiem.

Zobacz także: „Plan Morawieckiego” jak „terapia szokowa" Balcerowicza. Co z górnictwem?

Zobacz także: Naftowe porozumienie mocarstw to fikcja

Reklama

Komentarze

    Reklama