Reklama

Elektroenergetyka

Projekt ustawy o rynku mocy skierowany do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów

Fot. European Parliament / Flickr.com
Fot. European Parliament / Flickr.com

Minister Energii skierował projekt ustawy o rynku mocy pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Uwzględnia on wnioski z analizy zgłoszonych uwag w konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych.

Głównym celem przygotowywanych przepisów jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu i do wszystkich gospodarstw domowych. Rynek mocy stworzy efekt zachęty do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych w energetyce. To rozwiązanie będzie istotnym narzędziem dostosowywania sektora energetycznego do wyzwań przed jakim stanie on w najbliższym czasie, w tym konieczność sprostania wymogom środowiskowym wprowadzanym przez Unię Europejską. Nowe przepisy mają także wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski.  

Prace nad wprowadzeniem rynku mocy w Polsce trwają od początku 2016 r. Koncepcję funkcjonowania rynku mocy opisano w dokumencie pt. „Rozwiązania funkcjonalne rynku mocy”, opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Energii w dniu 30 września 2016 r.

Zobacz także: ME: projekt elektrowni atomowej zależny od rynku mocy

Obecnie funkcjonujący rynek energii elektrycznej jest rynkiem jednotowarowym, na którym produktem podlegającym transakcjom kupna-sprzedaży jest wytworzona przez elektrownie energia elektryczna. Po wprowadzeniu rynku mocy, czyli przejściu na rynek energii dwutowarowy, dodatkowym produktem podlegającymi tym transakcjom będzie moc dyspozycyjna. Zapewni to wystarczalność mocy w perspektywie średnio i długoterminowej. Pozostanie przy obecnie obowiązującym modelu może doprowadzić do występowania okresów braku dostarczania energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Zobacz także: PKEE ostrzega: jeśli Polska nie wprowadzi rynku mocy, grozi nam blackout

Zobacz także: Ekspert: Nie możemy dążyć do izolacjonizmu energetycznego [WYWIAD]

kn/ME

Komentarze