• Partner główny
    Logo Orlen

OZE

Prezes Tauronu: pozwu Invenergy nie da się traktować poważnie

W kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, prezes firmy Tauron Filip Grzegorczyk opowiadał o kulisach pozwu, który został złożony przeciwko jego spółce przez amerykański podmiot Invenergy. Zdaniem Grzegorczyka, szanse na zwycięstwo Amerykanów są nikłe.

„Powiedzmy sobie wprost: w polskim systemie prawnym tego pozwu nie da się traktować poważnie. Jak można potraktować poważnie pozew, który ma charakter odszkodowawczy, a jest złożony przed rozstrzygnięciem sprawy co do meritum. Jak można podchodzić poważnie do pozwu, który chce przekłuć zasłonę korporacyjną, a polskie prawo spółek kapitałowych na tej zasłonie się opiera? Jak można składać pozew przeciwko podmiotowi, który nie jest stroną tego sporu? Tauron nie jest stroną tego sporu. Spółka zależna PE-PKH jest adresatem wszelkich pozwów. Ona zawierała umowy” – powiedział Grzegorczyk.

„Ryzyko wygrania tej sprawy przez Invenegy zostało ocenione dość nisko. Rezerw tworzyć nie trzeba. Pozew to nie jest metoda na prowadzenie trudnych spraw biznesowych” – podkreślił prezes Tauronu.

Sprawa pozwu przeciwko tej spółce została drobiazgowo opisana tutaj.

Komentarze