Reklama

Gaz

Prezes Rosnieftu: nie zmniejszymy produkcji ropy

  • Fot. Polska Agencja Kosmiczna / polsa.gov.pl
    Fot. Polska Agencja Kosmiczna / polsa.gov.pl

Prezes Rosnieftu poinformował, że wydobycie ropy i gazu utrzyma się w przyszłym roku na podobnym poziomie, jak w 2015. Dodał również, że budżet spółki na 2016 r. został oparty na założeniu, iż cena za baryłkę ropy wyniesie średnio 45 dolarów.

„W 2016 roku nie będzie spadku produkcji węglowodorów - mówił Igor Sieczin podczas spotkania z dziennikarzami. Przypomniał ponadto, że w 2015 spółka zamierza osiągnąć wyniki zbliżone do 2014, kiedy wyprodukowała 205 milonów ton ropy naftowej oraz 60 miliardów metrów sześciennych gazu. 

Notowane w ostatnim czasie ceny „czarnego złota” sięgają okresowo najniższych pułapów od 2008 (w przypadku odmiany Brent) i 2009 (w przypadku WTI). Tylko w ostatnich 11 miesiącach zmusiło to światową branżę wydobywczą do ograniczenia wydatków inwestycyjnych o ok. 20%.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s obniżyła o 17% prognozowaną cenę ropy na rok 2016. Analitycy oczekują, że odmiana Brent będzie kosztowała średnio 43 $ za baryłkę (wcześniej 53 $), natomiast WTI ok. 40 $ (wcześniej 48 $).

Zobacz także: Lotos finalizuje przejęcie norweskich złóż [News Energetyka24.com]

Zobacz także: Załamanie cen ropy korzystne dla światowego PKB

Reklama

Komentarze

    Reklama