Reklama

Gaz

Premier Litwy: Liczymy na obniżkę cen gazu

Premier Litwy Algirdas Butkevičius wyraził nadzieję na obniżkę cen norweskiego gazu. Państwowa spółka LitGas prowadzi w tej sprawie negocjacje ze Statoilem, które dostarcza Litwinom LNG.

„Mamy nadzieję, że umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie” – powiedział szef litewskiego rządu na konferencji prasowej. Dodał, że liczy na korzyści nie tylko dla obu spółek, ale również dla litewskich konsumentów, którzy w razie porozumienia będą płacili mniejsze rachunki. 

Wilno nie ujawniało wcześniej informacji o toczących się rozmowach na temat modyfikacji w kontrakcie gazowym ze Statoilem, ponieważ nie chciało osłabiać swojej pozycji negocjacyjnej.

Prezes grupy Lietuvos Energija, w skład której wchodzi spółka LitGas, powiedział w wypowiedzi dla agencji BNS, że efekt modyfikacji kontraktu będzie widoczny dopiero pod koniec grudnia.

W 2014 roku LitGas i Statoil podpisały pięcioletni kontrakt na dostawy gazu LNG opiewający na 2,7 mld euro. Wskutek spadku zużycia gazu Litwa podjęła negocjacje w sprawie przedłużenia umowy na kolejne pięć lat, zmniejszenia dostaw oraz obniżenia ceny. Wstępny projekt zmodyfikowanego kontraktu opiewa na 724 do 868 milionów euro.

Zobacz także: Waszczykowski: Nowe rurociągi z rosyjskim gazem powinny przebiegać przez Polskę

Zobacz także: Nord Stream 2 budzi dużą frustrację w niemieckim urzędzie kanclerskim [wywiad]

Komentarze