• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Prace nad Turkish Stream przyspieszają. Spotkanie Gazprom-Turcja

  • Od lewej: Piotr Orleański- wicedyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN i Zygmunt Rafał Trzaskowski- Dyrektor Generalny Hertz SystemsFot. Hertz Systems via Facebook

W dniu jutrzejszym odbędzie się w Turcji spotkanie prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z przedstawicielami władz tego kraju. Celem rozmów ma być przyszłość projektu Turkish Stream. Informację przekazał wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew.

Według słów wiceprezesa rosyjskiego koncernu intensywne negocjacje dotyczące realizacji tego projektu trwają od spotkania Ministra Gospodarki Turcji Nihata Zeybekchi i rosyjskiego Ministra Energetyki Aleksander Nowak. Podczas odbywających się 9 sierpnia dwustronnych rozmów między przedstawicielami Rosji i Turcji zostało ustalone, że pierwszy odcinek gazociągu Turkish Stream ma powstać już w 2019 roku.

Po tym jak Recep Tayyip Erdogan oficjalnie przeprosił Rosję za zastrzelenie przez jego kraj samolotu wojskowego Su-24, rosyjskie władze wyraziły wolę "resetu" stosunków z Turcją i podjęcia od nowa rozmów dotyczących budowy gazociągu Turkish Stream. Od tego czasu można zauważyć szybką poprawę relacji pomiędzy władzami obydwu państw. 

Turkish Stream jest projektem uważanym za następcę rurociągu South Stream, którego realizacja została zarzucona w grudniu 2014 roku z powodu niezgodności inwestycji z trzecim pakietem energetycznym UE. Połączenie miałoby rozpocząć swój bieg w stacji kompresorowej Russkaja koło Anapy, a następnie przez Morze Czarne biec do wsi Kiyikoy, która znajduje się w europejskiej części Turcji.

Pierwotne plany zakładały, że gazociąg będzie składał się z czterech odcinków o łącznej przepustowości ok. 63 mld m3. Od samego początku, ze względu na prawodawstwo unijne oraz pośrednio kłopoty finansowe, Rosjanie zamierzali ograniczyć swój udział w realizacji projektu do wybudowania podmorskiej części rurociągu oraz hubu gazowego na granicy Grecji i Turcji – pozostała część infrastruktury miałaby (w zamyśle Rosjan) zostać zbudowana przez europejskich klientów Gazpromu. 

Zobacz także: Iracko-kurdyjski spór zatrzyma dostawy ropy z Iranu?

Zobacz także: Chiny: ponad 100 reaktorów atomowych powstanie do 2030 roku

 Komentarze