Reklama

Gaz

Podatek miedziowy zagraża kopalni w Lubinie

  • Fot. kanapapulsu.wordpress.com
    Fot. kanapapulsu.wordpress.com

W Ministerstwie Środowiska odbyła się wczoraj konferencja prasowa, w której wzięli udział prof. Jan Szyszko (szef resortu) oraz prof. Mariusz-Orion Jędrysek (Główny Geolog Kraju). Podczas spotkania zaprezentowano ocenę działań poprzedniej ekipy rządowej w zakresie polityki surowcowej. Jednym z najmocniej krytykowanych rozwiązań było wprowadzenie podatku od wydobycia niektórych kopalin, który znacząco zmniejsza konkurencyjność kopalni miedzi „Lubin”, realnie zagrażając jej istnieniu.

Po krótkim zarysowaniu tematu Minister Środowiska Jan Szyszko oddał głos Głównemu Geologowi Kraju, który w obszernym wystąpieniu omówił poszczególne aspekty działań obejmujących szeroko rozumianą politykę surowcową. Mariusz-Orion Jędrysek rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że w ostatnich latach byliśmy świadkami dość niespójnych posunięć, które trudno oceniać w kategoriach jakiejkolwiek przemyślanej strategii.

Jednym z najpoważniejszych zarzutów, który wyłania się z przeprowadzonego w MŚ audytu jest „brak wprowadzenia racjonalnego prawa”. W ocenie profesora Jędryska od 2007 roku ryzyko inwestycyjne wzrosło kilkukrotnie, czego najlepszym dowodem jest „wielka kompromitacja” związana z poszukiwaniem gazu łupkowego. Główny Geolog Kraju uważa, że na skutek wydawania „nieprzemyślanych" koncesji inwestorzy przestali poszukiwać, a zaczęli spekulować. Powyższe zarzuty częściowo potwierdza raport NIK z czerwca 2013. Efektem jest oczywiście exodus zagranicznych koncernów, stanowiący w tym przypadku zjawisko o charakterze negatywnym.

Kolejną poważną nieprawidłowością, na którą zwrócił uwagę prof. Jędrysek jest „symulowana innowacyjność” w zakresie technologii służących poszukiwaniu oraz wydobyciu kopalin: „Wydano setki milionów złotych na projekty związane z łupkami, które z góry były skazane na niepowodzenie” - alarmował wiceminister. Dodał, że interes państwa został  nie tylko „nadwyrężony”, ale w niektórych przypadkach nawet „działano przeciwko niemu”. Niestety równocześnie nie wykorzystano potencjału magazynowania bezzbiornikowego, co Mariusz-Orion Jędrysek skwitował krótko: „to żenujące”. Zdaniem Głównego Geologa Kraju polska polityka surowcowa jest obecnie „po wielokrotnym dachowaniu” i znajduje się „na OIOM-ie”.

Wśród celów Ministerstwa Środowiska na najbliższy okres prof. Jędrysek wymienił powołanie Polskiej Służby Geologicznej - innej wprawdzie od amerykańskiej, ale równie skutecznej - oraz szybką nowelizację prawa geologicznego i górniczego w kierunku obniżającym ryzyko inwestowania.

Zobacz także: Nord Stream II: Komisja Europejska czeka na opinię Niemców

Zobacz także: Smolar: Walczmy o środki modernizacyjne, a nie węgiel [ROZMOWA]

Reklama

Komentarze

    Reklama