Po krótkim zarysowaniu tematu Minister Środowiska Jan Szyszko oddał głos Głównemu Geologowi Kraju, który w obszernym wystąpieniu omówił poszczególne aspekty działań obejmujących szeroko rozumianą politykę surowcową. Mariusz-Orion Jędrysek rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że w ostatnich latach byliśmy świadkami dość niespójnych posunięć, które trudno oceniać w kategoriach jakiejkolwiek przemyślanej strategii.
Jednym z najpoważniejszych zarzutów, który wyłania się z przeprowadzonego w MŚ audytu jest „brak wprowadzenia racjonalnego prawa”. W ocenie profesora Jędryska od 2007 roku ryzyko inwestycyjne wzrosło kilkukrotnie, czego najlepszym dowodem jest „wielka kompromitacja” związana z poszukiwaniem gazu łupkowego. Główny Geolog Kraju uważa, że na skutek wydawania „nieprzemyślanych" koncesji inwestorzy przestali poszukiwać, a zaczęli spekulować. Powyższe zarzuty częściowo potwierdza raport NIK z czerwca 2013. Efektem jest oczywiście exodus zagranicznych koncernów, stanowiący w tym przypadku zjawisko o charakterze negatywnym.
Kolejną poważną nieprawidłowością, na którą zwrócił uwagę prof. Jędrysek jest „symulowana innowacyjność” w zakresie technologii służących poszukiwaniu oraz wydobyciu kopalin: „Wydano setki milionów złotych na projekty związane z łupkami, które z góry były skazane na niepowodzenie” - alarmował wiceminister. Dodał, że interes państwa został nie tylko „nadwyrężony”, ale w niektórych przypadkach nawet „działano przeciwko niemu”. Niestety równocześnie nie wykorzystano potencjału magazynowania bezzbiornikowego, co Mariusz-Orion Jędrysek skwitował krótko: „to żenujące”. Zdaniem Głównego Geologa Kraju polska polityka surowcowa jest obecnie „po wielokrotnym dachowaniu” i znajduje się „na OIOM-ie”.
Wśród celów Ministerstwa Środowiska na najbliższy okres prof. Jędrysek wymienił powołanie Polskiej Służby Geologicznej - innej wprawdzie od amerykańskiej, ale równie skutecznej - oraz szybką nowelizację prawa geologicznego i górniczego w kierunku obniżającym ryzyko inwestowania.
Zobacz także: Nord Stream II: Komisja Europejska czeka na opinię Niemców
Zobacz także: Smolar: Walczmy o środki modernizacyjne, a nie węgiel [ROZMOWA]