Reklama

Gaz

PGNiG: Dostawy do odbiorców gazu w Polsce nie są obecnie zagrożone

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

”W związku z gwałtownym pogorszeniem się jakości gazu tłoczonego na kierunku Rosja – Niemcy, 20 czerwca  Operator Gazociągów Przesyłowych zatrzymał odbiór gazu z gazociągu SGT Jamał-Europa.  W celu zagwarantowania dostaw do klientów, PGNiG ograniczyło gromadzenie zapasów gazu na okres zimowy 2017-2018 i rozpoczęło wytłaczania zgromadzonych dotychczas własnych zapasów gazu z magazynów kawernowych. Dostawy do odbiorców gazu w Polsce nie są obecnie zagrożone” - twierdzi spółka.

"Zaistniała sytuacja uniemożliwia import gazu do Polski gazociągiem jamalskim zarówno ze wschodu – Rosji, jak i za pomocą rewersu wirtualnego. Wynika to z faktu, że rewersowe dostawy gazu do Polski w Mallnow na granicy polsko-niemieckiej zostały wstrzymane przez operatorów polskiego i niemieckiego" - informuje PGNiG.

"Kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją, w której nastąpiło zakłócenie ciągłości dostaw bez wcześniejszego uprzedzenia  ze strony dostawcy tj. Gazprom. Nie ma na razie jednak podstaw do twierdzenia, że przyczyny zaistniałej sytuacji są inne niż awaria techniczna. Nie wiemy jednak jak długo potrwa ta sytuacja. Czekamy na pełne wyjaśnienie sytuacji przez stronę rosyjską. Pozostajemy w stałym kontakcie z operatorami systemów przesyłowych w Polsce i na Białorusi" - podkreśla polski potentat.

"W celu zagwarantowania stabilności dostaw gazu do wszystkich odbiorców w kraju, rozpoczęto wytłaczanie zapasów gazu należących do PGNiG m.in. z magazynu kawernowego w Mogilnie. Jednocześnie PGNiG podjął decyzję o częściowym ograniczeniu zatłaczania zapasów gazu do innych magazynów. Bilans zaopatrzeniu kraju w gaz ziemny zostanie także uzupełniony z dostaw z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Najbliższy statek z dostawą spot wpłynie do terminalu 4 lipca 2017 r." - konkluduje PGNiG.

pm/PGNiG

Komentarze