Reklama

Portal o energetyce

PGE EO ma pozwolenie na budowę 25 MW farmy PV w Podlaskiem

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej Augustynka w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Instalacja o mocy 25 MW powstanie na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych - poinformowała w poniedziałek PGE EO.

Jak podkreśliła spółka, otrzymanie pozwolenia oznacza, że procedura budowlana może ruszyć w połowie przyszłego roku, a farma może zacząć funkcjonować w 2023 r.

PGE EO przypomniała, że Grupa Kapitałowa PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., a jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW.

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel blisko 2,5 tys. ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy blisko 2000 MW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje, jak i znacznie większe farmy. Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek skarbu państwa, ale również - tak jak w przypadku PV Augustynka - na gruntach dzierżawionych od prywatnych właścicieli.

PGE Energia Odnawialna zamierza finansować projekty poprzez system aukcyjny oraz w oparciu o długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA). Korzystając z mechanizmu wsparcia zrealizowanych zostanie m.in. 19 projektów, które wygrały tegoroczną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Inwestycje powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna posiada obecnie 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich OZE spółki wynosi 2326,25 MW.

Reklama
Reklama

Źródło:
PAP

Komentarze