Reklama

Wiadomości

Pięć największych nieprawd o odnawialnych źródłach energii [KOMENTARZ]

Autor. Canva

Odnawialne źródła energii są często atakowane przez przeciwników polityki klimatycznej. Jednakże ataki te w wielu przypadkach opierają się na dezinformacji lub manipulacji.

Reklama

Mit 1 – OZE są nieekonomiczne

Reklama

Źródła odnawialne już od dawna konkurują z konwencjonalnymi metodami generacji energii elektrycznej. Wynika to przede wszystkim z dużych nakładów inwestycyjnych na rozwój tej gałęzi energetyki. Spadek cen produkcji energii z OZE dobrze pokazuje raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Dokument wskazuje, że w latach 2010-2021 koszty generacji elektryczności dla wiatraków na morzu spadły o 60% (do zaledwie 0,075 dolara za kWh), dla wiatraków na lądzie - o 68% (do pułapu 0,033 dolara za kWh), a dla fotowoltaiki - o 88% (czyli do kwoty 0,048 dolara za kWh). Jeśli doda się do tego odpowiednie kształtowanie rynku np. w Unii Europejskiej, wynikające z takich regulacji jako chociażby dyrektywa o systemie handlu emisjami, to okazuje się, że OZE to technologie wypierające paliwa kopalne.

Mit 2 – Nie wiadomo, co robić z łopatami turbin i panelami fotowoltaicznymi

Reklama

Na całym świecie powstają już zakłady zajmujące się recyklingiem łopat turbin wiatrowych i fotowoltaiki. Ze zużytych wiatraków często robi się stoły, pomosty czy wiaty. Można je również obrabiać chemicznie. Z kolei amerykańcy naukowcy opracowali przełomową żywicę kompozytową, dzięki której utylizacja zużytych łopat wiatrowych stanie się łatwiejsza. Po przetworzeniu będzie można z nich zrobić światła samochodowe, pieluchy a nawet... żelki ! Natomiast panele fotowoltaiczne zbudowane są głównie ze szkła, które jest szeroko recyklingowane. Równie łatwo odzyskuje się z fotowoltaiki aluminium i miedź.

Mit 3 – OZE są niewydajne

Rozwój technologii OZE sprawia, że rośnie także moc zainstalowana poszczególnych urządzeń oraz współczynnik jej wykorzystania (czyli tzw.Capacity Factor, CF). Już teraz dostępne są morskie turbiny wiatrowe o mocy nawet 13 MW, a ich CF może wynieść nawet 60%. Z kolei dzięki technologii perowskitowej swoje rekordy w wykorzystaniu mocy bije fotowoltaika – w 2020 roku niemieccy inżynierowie osiągnęli CF w wysokości prawie 30% . Dla porównania, współczynnik ten dla paneli słonecznych wykorzystywanych w Polsce wynosi ok. 11%.

Mit 4 – Tylko Europa stawia na OZE

Moc zainstalowana w źródłach odnawialnych rośnie na całym świecie, ale niekwestionowanym liderem tej technologii są Chiny. OZE stanowiły ok. 80% wszystkich chińskich mocy oddanych do użytku w roku 2021 . Co więcej, w tymże roku Chiny oddały do użytku 17 gigawatów mocy w energetyce wiatrowej na morzu. To więcej niż wszystkie inne kraje świata zainstalowały przez ostatnie pięć lat.

Mit 5 – OZE są nieprzewidywalne

Dzięki dobrze rozwiniętym metodom prognozowania pogody, operatorzy systemów elektroenergetycznych mogą przewidzieć, jak będzie wyglądać praca źródeł odnawialnych. Umożliwia to budowę coraz szerszych parków wytwórczych OZE i to w dużych gospodarkach. Np. w Niemczech udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej wynosi już ok. 50%.

Artykuł powstał w ramach projektu #Faktyoklimacie realizowanego ze    Stowarzyszeniem Demagog.

Reklama

Komentarze

    Reklama