Reklama

Wiadomości

Amerykanie opracowali, jak przerobić łopaty turbin wiatrowych w... żelki

Fot. Unsplash

Amerykańcy naukowcy opracowali przełomową żywicę kompozytową, dzięki której utylizacja zużytych łopat wiatrowych stanie się łatwiejsza. Po przetworzeniu będzie można z nich zrobić światła samochodowe, pieluchy a nawet... żelki!

Przełomowe rozwiązanie zostało opracowane przez naukowców ze stanowego uniwersytetu w Michigan. Na corocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego zaprezentowali nowy rodzaj żywicy kompozytowej, dzięki której łopaty wirnika będą mogły zostać ponownie wykorzystane, i jak przekonują, znajdą zastosowanie również w szerokiej gammie innych produktów.  

Naukowcy opracowali nowatorski kompozyt, łącząc włókno szklane z polierami pochodzenia syntetycznego oraz roślinnego. Otrzymana żywica termoplastyczna jest wystarczająco mocna i wytrzymała, by mogła być stosowana w turbinach.

Rozpuszczenie paneli w świeżym monomerze i fizyczne usunięcie włókien szklanych pozwala przekształcić materiał w nowe produkty lub ponownie wykorzystać je przy produkcji łopat. Co istotne, przekształcona żywica wciąż będzie miała te same właściwości fizyczne.

Czytaj też

Taką mieszankę, w połączeniu z innymi materiałami przemysłowymi, można przekształcić w przedmioty codziennego domowego użytku, jak również przy produkcji części samochodowych a nawet pieluch. Dr. John Dorgan pracujący przy projekcie podkreśla, że oczyszczenie żywicy w procesie destylacji pozwala uzyskać mleczan potasu o spożywczej jakości.

Mleczan potasu jest związkiem znajdującym zastosowanie w produkcji wyrobów mięsnych oraz jako substancja regulująca kwasowość m.in. w dżemach lub galaretkach. Ze względu na neutralne pH wykorzystywany jest również w żywności dla niemowląt oraz kosmetyce.

„Jest to związek, który można znaleźć w napojach izotonicznych lub w różnych rodzajach cukierków" – powiedział Dorgan . „Poszliśmy więc o krok dalej i odzyskanego materiału dodaliśmy składnik cukierków. W ten sposób zrobiliśmy żelki przypominające kształtem niedźwiedzie" – wyjaśnił.

Żelki w kształcie misiów, wyprodukowane z przetworzonej żywicy kompozytowej.
Fot. Dr. John Dorgan

Jak tłumaczy naukowiec, atom węgla pochodzący z rośliny, nie różni się od atomu węgla pochodzącego z paliw kopalnych. „To wszystko jest częścią globalnego cyklu węglowego i pokazaliśmy, że możemy przejść od biomasy w terenie do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności" – dodał.

Czytaj też

W jego przekonaniu rozwiązanie to wpisuje się w definicję gospodarki o biegu zamkniętym, ponieważ żywicę można wykorzystać wielokrotnie, bez utraty jej właściwości.

Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości na opakowaniach żelków będziemy mogli przeczytać informację „produkt pochodzący z recyklingu".

@green_talk24 Żelki z turbin wiatrowych? To mozliwe! #wind #turbine #wiatrak #żelki #energetyka24 #tiktok #fyp #dc ♬ dźwięk oryginalny - GreenTalk24

Komentarze