Wiadomości
Amerykanie opracowali, jak przerobić łopaty turbin wiatrowych w... żelki
Amerykańcy naukowcy opracowali przełomową żywicę kompozytową, dzięki której utylizacja zużytych łopat wiatrowych stanie się łatwiejsza. Po przetworzeniu będzie można z nich zrobić światła samochodowe, pieluchy a nawet… żelki!
Przełomowe rozwiązanie zostało opracowane przez naukowców ze stanowego uniwersytetu w Michigan. Na corocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego zaprezentowali nowy rodzaj żywicy kompozytowej, dzięki której łopaty wirnika będą mogły zostać ponownie wykorzystane, i jak przekonują, znajdą zastosowanie również w szerokiej gammie innych produktów.
Naukowcy opracowali nowatorski kompozyt, łącząc włókno szklane z polierami pochodzenia syntetycznego oraz roślinnego. Otrzymana żywica termoplastyczna jest wystarczająco mocna i wytrzymała, by mogła być stosowana w turbinach.
Rozpuszczenie paneli w świeżym monomerze i fizyczne usunięcie włókien szklanych pozwala przekształcić materiał w nowe produkty lub ponownie wykorzystać je przy produkcji łopat. Co istotne, przekształcona żywica wciąż będzie miała te same właściwości fizyczne.
Czytaj też
Taką mieszankę, w połączeniu z innymi materiałami przemysłowymi, można przekształcić w przedmioty codziennego domowego użytku, jak również przy produkcji części samochodowych a nawet pieluch. Dr. John Dorgan pracujący przy projekcie podkreśla, że oczyszczenie żywicy w procesie destylacji pozwala uzyskać mleczan potasu o spożywczej jakości.
Mleczan potasu jest związkiem znajdującym zastosowanie w produkcji wyrobów mięsnych oraz jako substancja regulująca kwasowość m.in. w dżemach lub galaretkach. Ze względu na neutralne pH wykorzystywany jest również w żywności dla niemowląt oraz kosmetyce.
„Jest to związek, który można znaleźć w napojach izotonicznych lub w różnych rodzajach cukierków" – powiedział Dorgan . „Poszliśmy więc o krok dalej i odzyskanego materiału dodaliśmy składnik cukierków. W ten sposób zrobiliśmy żelki przypominające kształtem niedźwiedzie" – wyjaśnił.
Jak tłumaczy naukowiec, atom węgla pochodzący z rośliny, nie różni się od atomu węgla pochodzącego z paliw kopalnych. „To wszystko jest częścią globalnego cyklu węglowego i pokazaliśmy, że możemy przejść od biomasy w terenie do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności" – dodał.
Czytaj też
W jego przekonaniu rozwiązanie to wpisuje się w definicję gospodarki o biegu zamkniętym, ponieważ żywicę można wykorzystać wielokrotnie, bez utraty jej właściwości.
Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości na opakowaniach żelków będziemy mogli przeczytać informację „produkt pochodzący z recyklingu".
@green_talk24 Żelki z turbin wiatrowych? To mozliwe! #wind #turbine #wiatrak #żelki #energetyka24 #tiktok #fyp #dc ♬ dźwięk oryginalny - GreenTalk24