Reklama

Wiadomości

PGE Baltica ruszy z badaniami dna morskiego dla elektrowni wiatrowych

Morskie farmy wiatrowe są nie tylko dodatkowym obiektem do zabezpieczenia, ale również mogą być stałym źródłem informacji o sytuacji morskiej. Fot. orstedcdn.azureedge.net
Morskie farmy wiatrowe są nie tylko dodatkowym obiektem do zabezpieczenia, ale również mogą być stałym źródłem informacji o sytuacji morskiej. Fot. orstedcdn.azureedge.net

PGE Baltica podpisała umowę z Geoquip Marine na wstępne badania dna morskiego dla farmy wiatrowej Baltica 1 - poinformowała spółka w piątek. Badania ruszą w II kwartale tego roku i posłużą do wstępnego zaprojektowania układu turbin i morskiej stacji elektroenergetycznej.

Reklama

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE poinformowała w piątek na platformie X, że podpisała umowę z Geoquip Marine na przeprowadzenie wstępnej kampanii geotechnicznej dna morskiego dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Badania rozpoczną się w II kwartale tego roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Spółka wyjaśniła, że głównym celem planowanej kampanii geotechnicznej na obszarze morskiej elektrowni wiatrowej jest uzyskanie wstępnych informacji na temat budowy geologicznej badanego obszaru. Informacje posłużą między innymi do wyboru optymalnego sposobu posadowienia wież turbin elektrowni wiatrowej oraz umożliwią zaplanowanie kolejnych etapów badań, w tym badań geotechnicznych pod fundamenty” - wskazała PGE Baltica.

„Na podstawie danych dotyczących struktury dna morskiego, pozyskanych podczas badań, stworzymy studium wykonalności i wstępnie zaprojektujemy układ turbin i morskiej stacji elektroenergetycznej” - powiedział Arkadiusz Sekściński, prezes PGE Baltica.

Czytaj też

Spółka dodała, że umowa obejmuje wykonanie sondowania CPTU, pobór prób gruntu na obszarze farmy oraz badania laboratoryjne. „Sondowanie CPTU to badanie, które polega na wciskaniu w grunt stożka piezoelektrycznego z systemem czujników rejestrujących parametry gruntu w sposób ciągły” - podała spółka, dodając, że odczyty z urządzenia będą podlegały interpretacji w celu określenia geologii obszaru. „Dodatkowo, planujemy wykonanie badań laboratoryjnych na pobranych próbkach” - zaznaczyła PGE Baltica.

PGE Baltica podaje, że została powołana w styczniu 2019 r. do realizacji Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE. Spółka koordynuje przygotowania do budowy trzech farm wiatrowych: Elektrowni Wiatrowej Baltica-1 o mocy do 896 MW, Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 o mocy do 1489 MW, Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 o mocy do 1036 MW. Program Offshore zakłada wybudowanie do 2030 r. dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW, oraz kolejnej o mocy 0,9 GW po 2030 r.

Czytaj też

Właścicielem PGE Baltica i spółek celowych jest Polska Grupa Energetyczna.

Geoquip Marine Group informuje, że dostarcza rozwiązania geotechniczne dla przemysłu OZE i energetycznego, firm budujących infrastrukturę taką jak tunele, rurociągi oraz organizacji rządowych i badawczych na całym świecie. Firma pozyskuje dane z dna morskiego i podłoża, interpretuje je i przedstawia rekomendacje inżynieryjne i naukowe w raportach niezbędnych przy budowie fundamentów pod konstrukcje offshore, takie jak turbiny wiatrowe, platformy produkcyjne, terminale załadunkowe LNG, podnośniki i fundamenty mostów, instalacje podmorskie, takie jak kolektory i turbiny morskie, kotwy do pływających systemów produkcyjnych i magazynowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama