Reklama

Wiadomości

Ogromna farma słoneczna otwarta w Indiach. I to dopiero początek wielkiej inwestycji

Farma fotowoltaiczna na terenie parku energetycznego Khavda
Autor. X/Twitter / Gautam Adani / @gautam_adani

Koncern Adani ogłosił, że jego „zielona” spółka wykonała pierwszy krok, by zamienić obszar przy granicy z Pakistanem w wielkoskalową elektrownię odnawialną. Na razie uruchomiono farmę słoneczną o mocy 551 MW, ale w przyszłości cały park energetyczny ma dysponować 30 GW.

W stanie Gudźarat, w północno-zachodniej części Indii, zaczęła pracę elektrownia słoneczna należąca do Adani Green Energy Limited (AGEL), spółkę z grupy Adani. Jak poinformowano, moc farmy to 551 MW i choć farma jest ogromna, to AGEL chwali się, że została ukończona w zaledwie 12 miesięcy.

30 GW zielonych mocy w jednym miejscu

Grupa Adani zapowiada, że to nie koniec jej aktywności w tym regionie, a plany ma dalekosiężne. Farma będzie częścią rozwijającego się parku energetycznego Khavda Renewable Energy (Khavda to nazwa znajdującej się nieopodal miejscowości), na którego terenie mają powstawać kolejne odnawialne źródła energii: fotowoltaiczne i wiatrowe. AGEL za cel stawia sobie rozbudowę mocy w parku do 30 GW. To więcej niż wszystkie OZE w Polsce.

Firma wylicza, że po rozwinięciu park Khavda dostarczy każdego roku czystą energię elektryczną do ponad 16 mln domów. Jednocześnie – taki wolumen energii wyprodukowanej przez OZE sprawi, że Indie unikną emisji 58 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie.

Według AGEL cały projekt zostanie ukończony w ciągu pięciu lat i wtedy Khavda Renewable Energy stanie się największą instalacją OZE na świecie.

Grupa Adani

Adani została założona pod koniec lat 80. XX w. przez Gautama Adaniego, obecnie jednego z najbogatszych ludzi na świecie (i najbogatszego Azjaty według Bloomberga). Grupa działa w kilku sektorach, m.in. w górnictwie czy energetyce, zarządza portami lotniczymi i morskimi. Ubiegły rok był fatalny dla grupy – po oskarżeniach o oszustwa korporacyjne wycena Adani zmalała o 150 mld USD.

W ostatnich latach koncern Gautama Adaniego zdecydowanie postawił na inwestycje w projekty powiązane z transformacją energetyczną, zwłaszcza w odnawialne źródła energii.

Reklama

Komentarze

    Reklama