Reklama

Wiadomości

„Moja Elektrownia Wiatrowa” rusza w poniedziałek. 50 mln zł na dofinansowanie przydomowych wiatraków

Widok na osiedle domów jednorodzinnych z panelami słonecznymi i mini wiatrakiem w ogrodzie
Autor. Envato elements / @bilanol

W poniedziałek ruszy program „Moja Elektrownia Wiatrowa”, z którego będzie można otrzymać do 30 tys. zł na budowę przydomowego wiatraka – poinformowała w piątek szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak na piątkowej konferencji wspólnie z wiceministrem klimatu i środowiska Miłoszem Motyką wyjaśniła, że w ramach pierwszego naboru zarezerwowano na „Moją Elektrownię Wiatrową” 50 mln zł. Nabór potrwa rok lub do wyczerpania zarezerwowanego budżetu. Beneficjenci będą mogli otrzymać do 30 tys. zł na budowę małego wiatraka oraz do 17 tys. zł do magazynu energii.

Wiceszef MKiŚ Miłosz Motyka podkreślił, że transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza, a dla obecnego kierownictwa ministerstwa OZE to „absolutny priorytet” i szansa na tańszą energię. „Nie szukamy w słońcu, czy w wietrze ideologicznego wroga” – podkreślił Motyka.

Wiceminister przypomniał, że resort pracuje nad dużymi nowelizacjami ustaw, które mają się przyczynić do rozwoju odnawialnych źródeł. Chodzi m.in. o tzw. ustawę wiatrakową, liberalizującą dotychczasowe zasady stawiania elektrowni wiatrowych. Dodał, że liczy na to, że w ciągu najbliższych tygodni projekt ten powinien stanąć na rządzie.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama