Reklama

Wiadomości

Hybrydowa rewolucja się rozpędza. Dwa duże OZE skorzystają z cable poolingu

Farma Wiatrowa Marszewo
Farma Wiatrowa Marszewo
Autor. mat. prasowe / Tauron

Tauron poinformował, że skorzysta ze znowelizowanych przepisów i rozbuduje potencjał OZE w formule cable pooling.

Reklama

Tauron Zielona Energia zaczyna budować farmę fotowoltaiczną Postomino w woj. zachodniopomorskim. Uwagę zwraca nie tylko moc elektrowni (90 MW to jak na polskie warunki bardzo dużo), ale i lokalizacja i co wynika z rozmieszczenia jej właśnie w tym miejscu.

Reklama

Tauron sięga przy nowej inwestycji po cable pooling (nazywany także hybrydyzacją), czyli współdzielenie jednego przyłącza do sieci elektroenergetycznej, przez różne źródła energii. Postomino zostanie przyłączona do działającej od 2013 roku farmy wiatrowej Marszewo o mocy 100 MW.

Farma fotowoltaiczna ma rozpocząć pracę w 2025 r. Wyprodukowana przez nią energia elektryczna pozwoli na pokrycie zapotrzebowania ok. 46 tys. gospodarstw domowych. Dla Taurona to pierwsza inwestycja, w ramach której wykorzysta cable pooling.

Reklama

Czytaj też

Cable pooling przyspiesza

Cable pooling będzie coraz bardziej popularny w kraju, ponieważ niedawna nowelizacja ustawy OZE (odnawialne źródła energii) przyniosła pewne ułatwienia dla inwestorów w tym zakresie.

Dzięki współdzieleniu przyłącz, łatwiej jest zwiększać moc odnawialnych źródeł energii w Polsce, bez konieczności występowania o nowe warunki przyłączenia dla kolejnych elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych. Właśnie odmowy wydania warunków przez operatorów sieci były wskazywane przez ekspertów jako jeden z hamulców rozwoju OZE w Polsce.

Co do zasady było tak: źródłom energii przyznawano przyłącze o określonej, limitowanej mocy. Farma o mocy 100 MW miała przyłącze 100 MW itd. W przypadku OZE oznaczało to, że źródło enrgii w zasadzie nie korzystało z pełnej przepustowości przyłącza (wiatraki bardzo rzadko pracują na 100 proc. swoich możliwości). Dzięki dołączenia nowego źródła jest szansa, że razem częściej uda im się wykorzystywać ten limit. Elektrownie wiatrowe są zwykle wydajniejsze nocą, fotowoltaiczne – za dnia, więc nie będą pracować z większą mocą jednocześnie.

Plany w zakresie cable poolingu mają poza Tauronem ma m.in. Orlen (możliwe, że do kupionych od EDP farm wiatrowych dostawi elektrownie fotowoltaiczne). Ze współdzielenia łącza korzystają już dwie instalacje EDP Renewables w Polsce – elektrownia PV Konary oraz Farma Wiatrowa Pawłowo.

Reklama

Komentarze

    Reklama