Reklama

Wiadomości

Orlen chce wdrożyć wirtualną elektrownię. Skoordynuje pracę źródeł odnawialnych

Autor. Envato elements / @Rawpixel

W I kw. 2024 r. wyłoniony ma zostać dostawca koncepcji wirtualnej elektrowni (Virtual Power Plant, VPP), a pierwsze prace wdrożeniowe planowane są na 2025 rok - poinformował w czwartek Orlen. Wirtualna elektrownia pozwoli na koordynację źródeł wytwórczych płockiego koncernu.

Reklama

Orlen tłumaczy, że VPP to cyfrowe rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają firmy energetyczne. Zwłaszcza te, które jak Grupa Orlen, mają dużą liczbę odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Jak informuje spółka, wdrożenie technologii VPP planowane jest na początku w spółce Orlen. „W kolejnych etapach rozwoju możliwa będzie stopniowa integracja jednostek wytwórczych pozostałych spółek Grupy. Docelowo rozwiązanie może być również udostępniane podmiotom zewnętrznym w ramach usług komercyjnych” – podała w komunikacie.

Czytaj też

Wyjaśniła, że obecnie Orlen jest na etapie pozyskania ofert wykonania kompleksowej koncepcji biznesowej, uwzględniającej również zakres techniczny takiej wirtualnej elektrowni. W pierwszym kwartale 2024 roku zostanie wyłoniony dostawca koncepcji VPP, zaś pierwsze prace wdrożeniowe zaplanowano na 2025 rok.

Reklama

„Orlen wykorzysta potencjał digitalizacji, aby agregować moce aktywów energetycznych Grupy. Inwestycja będzie możliwa dzięki szczegółowej analizie danych produkcyjnych, sieciowych, rynkowych i pogodowych. Zgromadzone dane, w połączeniu z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, w tym sztuczną inteligencją, pozwolą na bardziej efektywne zarządzanie aktywami energetycznymi Grupy Orlen” – wskazał, cytowany w komunikacie, kierownik zespołu ds. digitalizacji energetyki Orlen Marcin Piekarski.

Dodał, że wirtualna elektrownia przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego, zagwarantuje stabilność dostaw energii, zminimalizuje ryzyko jej nadprodukcji i wpłynie na poprawę sprawności produkcji.

Czytaj też

Wirtualna elektrownia to scentralizowany system informatyczny, który służy do monitorowania, kontrolowania i efektywnego zarządzania zasobami energetycznymi. Technologia VPP zbiera informacje o produkcji energii elektrycznej w poszczególnych jednostkach wytwórczych i zarządza nimi w sposób minimalizujący zużycie paliw, awaryjność oraz emisje dwutlenku węgla. Pozwala to na zapewnienie stabilnej pracy systemu elektroenergetycznego.

Projekt budowy VPP jest elementem Strategii Digitalizacji Segmentu Energetyki Grupy Orlen. Zgodnie z założeniami potencjał mocy jednostek mogących podlegać integracji w ramach systemu VPP będzie wynosić ponad 16 GW w 2030 roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama