• Partner główny
    Logo Orlen

OZE

PSEW: współdzielenie sieci przez wiatraki i PV receptą na ograniczenia sieciowe

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tzw. cable pooling, czyli współdzielenie przyłączy do sieci przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne może być receptą na ograniczenia polskiej sieci elektroenergetycznej - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

W ocenie PSEW, problem niewystarczającej przepustowości polskich sieci w warunkach gwałtownie rosnącego zainteresowania źródłami „zielonej” energii w przyszłości może stać się jednym z głównych elementów spowalniających transformację energetyczną.
„Coraz mocniej wybrzmiewa problem rosnących ograniczeń, które dotyczą warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów” - mówi prezes PSEW Janusz Gajowiecki.

Jak wskazuje, rozwiązaniem może stać się tzw. cable pooling, czyli idea współdzielenia infrastruktury energetycznej pomiędzy farmy wiatrowe i słoneczne. Chodzi m.in. o wykorzystanie zabezpieczonych zdolności przesyłu energii np. dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej do uruchomienia w tej samej lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej.

„Dzięki niej farmy wiatrowe mogą dostarczać prąd głównie w nocy, jesienią i zimą, a panele słoneczne w bezchmurne, wiosenne i letnie dni. To rozwiązanie sprawdza się już w Danii i Holandii, teraz może przynieść korzyści także w Polsce” – podkreśla Gajowiecki.

Dzięki możliwości wykorzystania źródeł o różnym profilu wytwarzania energii w ramach jednego przyłącza, operatorzy będą mieli zapewnione stabilne dostawy energii przy jednoczesnym, efektywnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieciowej - wskazuje PSEW.

„Taki sposób łączenia mocy na jednym przyłączu, może być rozwiązaniem problemu niewystarczającej przepustowości sieci elektroenergetycznej. Korelacja źródeł wiatrowych i słonecznych dzięki wykorzystaniu cable pooling może okazać się jednym z bardziej efektywnych rozwiązań na rynku odnawialnych źródeł energii i dać impuls do jeszcze szybszego rozwoju tej branży” – ocenia prezes Stowarzyszenia.

Reklama
Reklama

Jak wskazuje PSEW, cable pooling jest najbardziej efektywny w sytuacjach, gdy elektrownia fotowoltaiczna może być zainstalowana w pobliżu istniejącego parku wiatrowego, korzystając z jego przyłącza. 

Źródło:
PAP
  • PSEW

Komentarze