• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Niemiecka agencja ostrzega: złom z turbin wiatrowych zaleje kraj

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jak wynika z badań niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska, RFN już wkrótce może borykać się z problemem nadmiernych ilości zużytych turbin wiatrowych. W 2024 roku na złom pójdzie 70 tysięcy ton samych tylko łopat wiatraków.

Informację podał portal Clean Energy Wire. Według niego, niemiecka Federalna Agencja Środowiska przygotowała badanie dotyczące przyszłości turbin wiatrowych, które zużywają się obecnie w RFN. Według tego dokumentu, rząd w Berlinie oraz władze poszczególnych landów powinny szybko opracować wskazówki, przepisy i procedury dekonstrukcji turbin, inaczej Niemcy mogą nie dać rady z recyklingiem tych urządzeń.

„Spodziewana rozbiórka tysięcy starych turbin wiatrowych może przeciążyć krajowe możliwości recyklingowe oraz doprowadzić do problemów finansowych spółki będące operatorami wiatraków, gdyż przygotowane przez nie rezerwy mogą okazać się zbyt małe” - piszą dziennikarze Clean Energy Wire.

Punktem granicznym dla obecnie działających turbin w Niemczech będzie rok 2021, kiedy kończą się 20-letnie subsydia dla pierwszych wiatraków objętych programem wsparcia wprowadzonym w Niemczech w roku 2000. Większość z tych urządzeń zostanie wtedy zdemontowana.

„W roku 2024 na złom pójdzie ok. 70 tysięcy ton samych tylko łopat rozebranych wiatraków.” - dodaje w swoim artykule Clean Energy Wire, podkreślając, że surowce użyte do ich produkcji (m.in. włókno węglowe) są trudne w recyklingu.

Komentarze