Naukowcy odkryli nieograniczone źródło czystej energii

16 października 2020, 12:46
11925595493_026e8716ae_c
Fot. UCL Mathematical & Physical Sciences / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Zespół badaczy z Uniwersytetu Arkansas opracował obwód elektryczny, który pozwoli wykorzystać ruch termiczny wewnątrz cząsteczek grafenu w procesie generowania prądu elektrycznego. Stworzenie tego układu nie tylko podważa teorię Richarda Feynmana dotyczącą ruchów termicznych wewnątrz atomów, jest także szansą na stworzenie niewielkich urządzeń elektrycznych zasilanych czystą energią o nieskończonym potencjale.

Grafenowy układ stworzony na Uniwersytecie Arkansas jest pokłosiem prac teoretycznych na temat wykorzystania efektu marszczenia się i poruszania filmu grafenowego o grubości jednego atomu w procesie generowania energii elektrycznej. Zgodnie z zaproponowaną teorią taki układ mógłby posłużyć do indukowania prądu przemiennego dzięki ruchom termicznym zachodzącym we wnętrzu atomów grafenu zwanymi ruchami Browna.

– Obwód zbierający energię oparty na grafenie może być zamontowany w układzie scalonym, aby dostarczać czystą, nieograniczoną moc niskiego napięcia dla małych urządzeń lub czujników – podkreśla Paul Thibado, profesor fizyki i główny badacz zajmujący się odkryciem. – Odkryliśmy również, że włączanie i wyłączanie, przypominające przełączanie diod, w rzeczywistości wzmacnia dostarczaną moc, zamiast ją zmniejszać, jak wcześniej sądzono.

Inspiracją dla tego eksperymentu była praca Léona Brillouina, który zasugerował, że dodanie jednokierunkowej bramki elektrycznej do układu elektrycznego mogłoby posłużyć do pozyskania energii z ruchów Browna. Naukowcy postanowili skonstruować układ wyposażony w dwie diody, które zamienią prąd pulsujący zdolny do przemieszczania się w dwóch kierunkach. Jak się okazało, taki układ pozwolił zwiększyć wartość generowanej mocy.

Prototyp z Uniwersytetu Arkansas udowodnił, że wyliczenia Richarda Feynmana dotyczące ruchów Browna były obarczone błędem. Feynman obliczył, że nie da się pozyskać energii na takiej drodze i przez lata jego prace w tym zakresie uważano za wiarygodne. Tymczasem dwudiodowy układ grafenowy funkcjonujący w temperaturze pokojowej był w stanie indukować prąd z ruchów termicznych atomów, co stoi w sprzeczności z dotychczasową wiedzą.

– Udowadniając to zwiększenie mocy, oparliśmy się na wyłaniającej się dziedzinie termodynamiki stochastycznej i rozszerzyliśmy znaną, prawie stuletnią teorię Nyquista – wskazuje współautor badania, Pradeep Kumar, profesor fizyki.

Naukowcy liczą, że wykorzystanie dużej liczby takich obwodów w układach wymagających niewielkiej mocy mogłoby pozwolić wyeliminować konieczność używania klasycznych baterii. Tym samym obwody grafenowe pozyskujące energię z ruchów Browna mogłyby zostać wykorzystane jako nieskończone, ekologiczne źródło energii do zasilania najróżniejszych czujników funkcjonujących m.in. w ramach sieci internetu rzeczy.

Według firmy badawczej Grand View Research wartość globalnego rynku grafenowego do 2025 roku wzrośnie do 550 mln dol. W najbliższych latach ma się rozwijać w tempie blisko 38 proc. w skali roku. (Newseria)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
ciekawy
poniedziałek, 19 października 2020, 14:01

ciekawe jak duża jest ta energia? miliwaty? mikrowaty? nanowaty?

nauczyciel
środa, 28 października 2020, 14:01

Od kiedy jednostką energii jest Wat????

fefe
niedziela, 18 października 2020, 23:06

Czyli że niby jak ? Nie potrzebna jest różnica temperatór tylko sama energia cieplna ? I w wyniku pracy tego ich urządzenia ta powłoka grafenowa będzie konsumować energie cieplną ( schładzać się ) i zamieniać na energie elektryczną tak?

tut
piątek, 16 października 2020, 15:53

I pomyśleć że Polska była pionierem w dziedzinie produkcji grafenu, ale nasze rządy dobrze wykonały swoją prace. Nie będziemy dostarczać nawet węgla do tej lokomotywy...

Gienet
niedziela, 18 października 2020, 11:07

Polak opracował technologię produkcji kryształów czystego krzemu do produkcji procesorów....ale to nie my korzystamy z tej technologii itp itd

środa, 21 października 2020, 12:34

Kto w Polsce miałby korzystać z technologii?

Nysa
poniedziałek, 19 października 2020, 12:51

Nie korzystamy bo nie potrafimy produkować procesorów. Polska nie posiada w ogóle własnego przemysłu elektronicznego.

rmarcin555
piątek, 16 października 2020, 23:15

@tut. Polska nie była nigdy potęgą w dziedzinie grafenu. Polacy opracowali metodę taniej produkcji grafenu. Nie jedyną, nie najlepszą. Mniej propagandy, więcej wiedzy.

Tweets Energetyka24