Reklama

Gaz

Miller: Włoski Saipem zainteresowany udziałem w Nord Stream II

  • Fot. Newseria

„Włoski Saipem jest jednym z pretendentów do zawarcia z nami umowy o budowie Nord Stream II” – powiedział szef Gazpromu Aleksiej Miller po spotkaniu z Rainerem Seele, prezesem austriackiej spółki OMV. Tematem rozmów był projekt rozbudowy Gazociągu Północnego.

W trakcie wymiany zdań padła kwestia udziału Saipemu w realizacji projektu. Miller przypomniał, że włoska spółka kładła już Nord Stream I oraz Blue Stream. Była zaangażowana w plan budowy South Stream, z którego potem jednak zrezygnowano z powodu sprzeciwu większości Unii Europejskiej.

Saipem jest kontrolowana przez włoską grupę kapitałową Eni, która w październiku ubiegłego roku zapowiedziała sprzedaż 12,55% udziałów firmy koncernowi Fondo Strategico Italiano. Profil działalności Saipemu obejmuje kładzenie i remontowanie rurociągów, budowę zakładów do przetwarzania węglowodorów, dokonywania odwiertów na lądzie i morzu, a także umożliwianie eksploatacji złóż głębinowych.

Projekt Nord Stream II obejmuje budowę dwóch dodatkowych nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześc.  od wybrzeża Federacji Rosyjskiej przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Gazprom jest właścicielem 50% udziałów w projekcie, a BASF, E.ON, Engie, OMV i Shell mają po 10%.

Zobacz także: Rosyjski minister: Powrót do Turkish Stream jest możliwy

Zobacz także: Suski: Słowa ministra Jackiewicza o konsolidacji petrochemii były zmanipulowane

Komentarze