Reklama

Dyskusję rozpoczął poseł Tomasz Aziewicz z Platformy Obywatelskiej, który zgłosił wniosek dotyczący uzupełnienia planu prac komisji o punkt związany z ewentualnym połączeniem PKN Orlen, Grupy Lotos oraz PGNiG. 

W odpowiedzi, przewodniczący komisji poseł Marek Suski stwierdził: „Ja słyszałem wypowiedż Pana Ministra, który mówił, że jego wypowiedzi na ten temat były zmanipulowane. To co tu jest zawarte w tym temacie przynajmniej, jak na razie nie słyszałem, żeby znajdowało pokrycie”. W drugiej części wypowiedzi na ten temat dodał: „Natomiast co do projektów połączeń Orlenu, jeżeli rzeczywiście się coś takiego pojawi, to sam poproszę ministra, żeby przedstawił”.

Ostatecznie wniosek posła Aziewicza został odrzucony w głosowaniu.

W tym kontekście warto przypomnieć słowa Dawida Jackiewicza, ministra skarbu państwa, które legły u podstaw sejmowej dyskusji: „Rozpocząłem prace analityczne nad ewentualnym połączeniem PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, nie chcę przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji mogłoby dojść do tego połączenia. To będzie przedmiotem dalszych analiz. Na razie chcemy w ciągu kilku-kilkunastu tygodni, najpóźniej do końca I kwartału, określić wstępnie, czy takie połączenie miałoby sens" - powiedział minister, cytowany przez Polską Agencję Prasową. W jego opinii taki krok pozwoliłby z jednej strony zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa w kontekście możliwych prób wrogiego przejęcia, z drugiej natomiast umożliwiłby osiągnięcie efektu synergii.

Zobacz także: Orlen integruje elektrociepłownię we Włocławku z KSE

Zobacz także: Czesi przejmą aktywa EDF w Polsce?

Reklama

Komentarze

    Reklama