Reklama

Portal o energetyce

ME: podpisano rozporządzenie ws. wsparcia osób fizycznych przez Fundusz Niskoemisyjnego Transportu

Fot. Ministerstwo Energii
Fot. Ministerstwo Energii

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym niewykonującym działalności gospodarczej i warunków rozliczania tego wsparcia zostało podpisane - poinformował resort energii w środowym komunikacie.

Dokument, który podpisali ministrowie energii Krzysztof Tchórzewski i finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Jak informuje resort energii, głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad i warunków udzielania wsparcia na zakup nowych pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem przez osoby fizyczne oraz warunków rozliczania tego wsparcia w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Po wejściu w życie tego aktu planowane jest ogłoszenie pierwszego naboru wniosków. Osoby fizyczne, które będą chciały uzyskać dofinansowanie do zakupu pojazdów będą musiały złożyć wnioski o wsparcie. Dofinansowanie będzie udzielane do momentu wyczerpania środków finansowych.

Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37 tys. 500 zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 tys. zł. Dofinansowaniem będzie mógł być objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tys. zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 tys. zł.

Resort energii poinformował jednocześnie, że akty wykonawcze, które pozwolą na udzielenie wsparcia dla przedsiębiorców są na końcowym etapie prac. "Projekty obu aktów wykonawczych zostały zaakceptowane i podpisane przez czterech z pięciu ministrów podpisujących rozporządzenia w porozumieniu" - napisano.

Źródło:PAP

Komentarze