Reklama

Ropa

MAE: Produkcja amerykańskiej ropy z łupków wzrośnie o 0,5 mln b/d

  • Fot. kremlin.ru

Niewykluczone, że w obliczu rosnących cen ropy naftowej Amerykanie zdecydują się na znaczące zwiększenie produkcji „czarnego złota” z pokładów łupkowych - uważa Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W jego przekonaniu może to zagrozić stabilności światowych rynków.

Zdaniem szefa MAE wydobycie ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych może zostać w stosunkowo krótkim czasie zwiększone nawet o pół miliona baryłek dziennie. Wskazują na to m.in. prognozy zawarte w najnowszym raporcie MAE, obejmujące okres grudzień 2016 - grudzień 2017. „W 2016 roku odnotowano spadek, w 2017 oczekujemy wzrostu” - klarował Fatih Birol podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Ekspert nie wyklucza, że w przyszłości USA rozpoczną eksport ropy na dużą skalę, ale mało prawdopodobnym jest, aby zajęły miejsce obecnych, głównych, eksporterów. 

Warto dodać, że Departament Energii w styczniu 2017 roku planuje rozpocząć eksport ropy z rezerw strategicznych kraju, których wartość ocenia się nawet na 375.4 mln dolarów.

Zobacz także: Łupkowa erupcja w USA: 120% poprawa wydajności, opłacalność wydobycia przy 40$

Zobacz także: Chiny: Największy spadek produkcji ropy od 1990 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama