Reklama

Gaz

Litwa zainteresowana irańskimi węglowodorami

Irański wiceminister ds. ropy naftowej Amir Hossein Zamaninia poinformował dziennikarzy o rezultatach rozmów z litewskim wiceministrem energii Aleksandrasem Spruogisem. Wedle słów przedstawiciela Teheranu Litwini są gotowi na ścisłą współpracę z jego krajem a także import LNG, ropy naftowej i jej produktów pochodnych.

Irański minister powiedział, że "Litwa posiada bezcenne doświadczenie w dziedzinie skroplonego gazu ziemnego (LNG) i jej propozycje współpracy technicznej i inwestycyjnej zostaną rozważone". Ponadto dodał, że mimo iż Litwa jest niewielkim krajem to udało jej zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu. 

Więcej przedstawiciel władz w Wilnie zaproponował Teheranowi współpracę przy projektach dotyczących gazu i ropy. Stwierdził także, że "Litwa jest zainteresowana techniczną współpracą z Iranem w dziedzinie LNG". Była również mowa o tym by litewski terminal LNG posłużył do importu gazu ziemnego pochodzącego z Iranu. 

Irański wiceminister stwierdził natomiast, że "na Litwie to sektor prywatny (głównie Orlen Lietuva - przyp. red.) podejmuje decyzję o zakupie ropy naftowej i jej produktów pochodnych. W związku z tym będziemy prowadzić negocjacje z prywatnymi przedsiębiorcami ponieważ są oni zainteresowani importem ropy i produktów pochodnych z Iranu".

Zobacz także: Rosyjski ekspert: Polska sięga po gazowy szantaż

Zobacz także: Gazprom zdruzgotany wypowiedzią ministra Naimskiego

Komentarze