Reklama

Atom

Litwa chce zablokować budowę atomu na Białorusi

  • 30 mm Nammo ammunition. Some types of that ammunition are license-manufactured by MESKO. Image Credit: J. Sabak/Defence24.pl
    30 mm Nammo ammunition. Some types of that ammunition are license-manufactured by MESKO. Image Credit: J. Sabak/Defence24.pl

Po tym jak Rosja wstrzymała plany budowy Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej w Kaliningradzie, podobny los grozi projektowi siłowni na Białorusi. Litwa zachęca sąsiadów do połączenia sił twierdząc, że realizacja obu inicjatyw będzie stanowiła zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, ponieważ Rosjanie i Białorusini nie przestrzegają podstawowych norm z tym związanych.

Budowę siłowni w Kaliningradzie wstrzymano, ponieważ Rosja miała zamiar eksportować energię elektryczną, ale spotkała się z chłodną reakcją strony polskiej i litewskiej. Minister energetyki Litwy Rokas Masiulis w wywiadzie dla radia RTL powiedział, że podobnie powinno stać z siłownią na Białorusi.

„Nie bez powodu wybrano lokalizację w Ostrowcu, w pobliżu pierścienia energetycznego BRELL (Białoruś, Rosja, Estonia, Łotwa i Litwa). 40 procent produkowanej energii będzie musiało pójść na eksport” – powiedział  Dainius Kreivys, również obecny w studiu poseł opozycyjnego Związku Ojczyzny.

Minister Masiulis podkreślił, że kwestia norm bezpieczeństwa w siłowni w Ostrowcu powinna być ważna nie tylko dla Litwy, ponieważ w strefie ryzyka znajduje się wiele innych krajów – choćby Polska i Szwecja. „Musimy koordynować nasze działania z sąsiadami. Litwa posiada najdłuższą granicę z Białorusią, ale Białoruś graniczy też z Łotwą. Jeśli razem z Polakami udało się zapobiec projektowi  w Królewcu, powinniśmy współpracować również teraz, i to z wieloma krajami” – zaznaczył Masiulis.

„Doskonale pamiętamy, jak byliśmy zmuszeni wyłączyć naszą elektrownię jądrową w Ignalinie z powodu przestarzałych reaktorów, ponieważ naciskało na to wiele państw UE. Teraz nasi dyplomaci pracują nad osiągnięciem jednolitego stanowiska Unii w sprawie białoruskiej siłowni” – powiedział poseł Kreivys.

„Kiedy buduje się elektrownię atomową, badania środowiskowe powinny być skoordynowane z sąsiadami. Z nami nic nie było konsultowane. Ponadto, decyzja powinna zostać podjęta tylko wtedy, gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdzi, że to miejsce nadaje się na budowę” – podkreślił minister energetyki.

„Ale Białoruś i tak buduje swoją elektrownię nuklearną, choć MAEA nie uznaje tego terenu za odpowiedni. Tak więc problem z budową tej siłowni jest taki, że nie tylko znajduje się blisko Litwy, a także narusza zasady prawa międzynarodowego” – podkreślił Masiulis.

Zobacz także: Zmiany w PGE papierkiem lakmusowym dla polskiego atomu

Zobacz także: Héjj: Moskiewska pożyczka dla Orbána zagrożona

Reklama

Komentarze

    Reklama