Reklama

Wiadomości

Ubiegły miesiąc najcieplejszym kwietniem w historii pomiarów

Autor. Envato elements / @jkraft5

Tegoroczny kwiecień to 11. najcieplejszy miesiąc z rzędu i kolejny, w którym było cieplej o ponad 1,5°C w porównaniu do ery przedprzemysłowej. Chociaż zjawisko El Niño – które wpływa na globalną temperaturę i zwykle przynosi ocieplenie – prawodpodobnie dobiega końca, temperatury powietrza morskiego utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Copernicus Climate Change Service (C3S) średnia globalna temperatura powietrza w kwietniu tego roku wynosiła 15,03°C. To o 1,58°C więcej niż średnia z czasów przedindustrialnych, czyli lat 1850-1900. Globalnie znów przekroczyliśmy poziom ocieplenia, który został wyznaczony w Porozumieniu Paryskim, czyli 1,5°C w stosunku do czasu sprzed rewolucji przemysłowej. To już 11. najcieplejszy miesiąc z rzędu.

Czytaj też

W porównaniu do obecnej normy klimatycznej (czyli średniej z 30-letniego okresu referencyjnego) z lat 1991-2020 było cieplej o 0,67°C. W Europie był to drugi najcieplejszy zaobserwowany kwiecień. Najsilniejsze ocieplenie odnotowano w Europie Wschodniej. Średnia temperatura była poniżej normy tylko na Islandii i na półwyspie Fennoskandzkim, na którym leżą Szwecja, Norwegia i Finlandia.

To też o 0,14°C więcej niż wynosi poprzedni światowy rekord z 2016 r. C3S zwraca uwagę, że podobny szereg miesięcznych rekordów globalnej temperatury miała miejsce wcześniej w latach 2015-2016. Rok 2016 to poprzedni najcieplejszy zaobserwowany na świecie rok od 1880 r. Został „przebity” przez rok 2023.

Rok 2024 pokazano grubą żółtą linią, rok 2023 grubą czerwoną linią, a wszystkie pozostałe lata cienkimi liniami zacieniowanymi zgodnie z dekadą, od niebieskiej (lata 1940.) do ceglastoczerwonej (lata 2020.) Do tej pory rok 2024 jest powyżej innych lat
Miesięczne anomalie globalnej temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi w °C w stosunku do lat 1850-1900 od stycznia 1940 r. do kwietnia 2024 r., wykreślone jako szeregi czasowe dla każdego roku. Źródło danych: ERA5
Autor. C3S/ECMWF

Eksperci C3S wskazują, że taka sytuacja miała miejsce pomimo tego, że El Niño słabnie, prawdopodobnie powoli przechodząc w fazę neutralną. Jednakże temperatury powietrza morskiego pozostawały na niezwykle wysokim poziomie. Uśredniona globalna temperatura powierzchni morza (SST) na szerokości geograficznej 60°S-60°N w kwietniu 2024 r. wynosiła 21,04°C i również była najwyższą odnotowaną wartością dla tego miesiąca. To 13. taki miesiąc na morzu z rzędu.

Jak powiedział dyrektor Copernicus Climate Change Service (C3S), Carlo Buontempo: „El Niño osiągnęło szczyt na początku roku, a temperatury powierzchni morza we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku wracają obecnie do warunków neutralnych. Jednak podczas gdy wahania temperatury związane z naturalnymi cyklami, takimi jak El Niño, przychodzą i odchodzą, dodatkowa energia uwięziona w oceanie i atmosferze przez rosnące stężenie gazów cieplarnianych będzie nadal kierować globalną temperaturę w stronę nowych rekordów”.

Reklama

Jeśli chodzi o zasięg arktycznego lodu morskiego, był on o 2 proc. poniżej średniej, co jest niewielką anomalią w porównaniu z warunkami występującymi w kwietniu w ciągu ostatnich 10 lat. Niestety nie ma się z czego cieszyć. Dane Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wskazują na stały trend spadkowy w zasięgu lodu w Arktyce utrzymujący się od 1980 r.

Z kolei w Antarktyce zasięg lodu morskiego był o 9 proc. mniejszy niż średnia. To 10. najniższy wynik dla kwietnia od rozpoczęcia pomiarów satelitarnych. Trend częstych, dużych anomalii w tym regionie, obserwowany od 2017 r., jest więc kontynuowany.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama