Reklama

Wiadomości

Suma powala na kolana. Tyle cały świat zapłacił w 2022 r. za emisje w ramach ETS-ów

Autor. Jp Valery / Unsplash

Systemy handlu emisjami (ETS) przyniosły rządom w ubiegłym roku rekordową kwotę 63 mld dolarów, ponieważ kryzys energetyczny zmusił decydentów do podwojenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji - podało w środę w nowym raporcie międzyrządowe forum International Carbon Action Partnership (ICAP).

Reklama

Systemy handlu emisjami wyznaczają zazwyczaj całkowitą ilość gazów cieplarnianych, które mogą być emitowane przez operatorów lub sektory. Limit jest stopniowo zmniejszany, tak aby całkowita emisja spadła. W krajach, gdzie funkcjonuje system ETS operatorzy kupują lub otrzymują uprawnienia do emisji, którymi można handlować w miarę potrzeb.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Systemy ETS generują rekordowy poziom przychodów, które mogą być wykorzystane zarówno do zapewnienia dalszych redukcji emisji gazów cieplarnianych, jak i do zmniejszenia obciążenia społeczności i gospodarstw domowych o niskich dochodach, bezpośrednio poprzez dopłaty lub pośrednio, np. poprzez finansowanie poprawy efektywności energetycznej w państwowych budynkach mieszkalnych" - twierdzi ICAP .

Obecnie na świecie działa 28 takich systemów, a 21 znajduje się na różnych etapach rozwoju i rozważań - zaznaczono w raporcie. Najbardziej rozwinięty i najstarszy jest ETS funkcjonujący w Unii Europejskiej.

"W wyniku wyższych cen uprawnień i coraz częstszego stosowania aukcji, ponad połowa całkowitego dochodu zebranego przez ETS od 2008 r. została zebrana w 2021 i 2022 r., a wiele rządów kieruje te środki z powrotem do dalszych działań na rzecz klimatu, subsydiowania nowych technologii lub wspierania gospodarstw domowych o niższych dochodach" – czytamy w raporcie. Oznacza to, że dynamiczny wzrost ceny uprawnień do emisji w UE nie jest wyjątkiem.

"Handel emisjami wysyła ważny sygnał cenowy, aby skierować inwestycje na dekarbonizację i może również, jeśli jest dobrze zaprojektowany, zapewnić integracyjną i sprawiedliwą transformację poprzez skierowanie pomocy do tych społeczności, które potrzebują jej najbardziej" - powiedział Stefano De Clara, szef sekretariatu ICAP.

Czytaj też

W UE, największym rynku ETS na świecie, cena uprawnień wynosiła średnio 77 euro za tonę ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2e) w 2022 r. Według raportu ICAP, ceny w światowych systemach handlu emisjami zakończyły rok 2022 w dużej mierze bez zmian w stosunku do roku poprzedniego.

W ubiegłym roku weszły również w życie trzy nowe systemy ETS, a dodatkowe 20 jest obecnie w fazie rozwoju lub negocjacji, szczególnie w Ameryce Łacińskiej i Azji. W roku 2022 odnotowano również pierwsze konkretne kroki w kierunku handlu emisjami w Afryce.

Reklama

Komentarze

    Reklama