Reklama

Wiadomości

Ruszył pierwszy polski czatbot klimatyczny w ramach projektu #Faktyoklimacie

Autor. Stowarzyszenie Demagog

W ramach projektu #Faktyoklimacie Stowarzyszenie Demagog przy współpracy z blogiem Crazy Nauka oraz portalem Energetyka24 (Grupa Defence24) opracowało pierwszego polskiego czatbota klimatycznego dostępnego na stronie: faktyoklimacie.pl

Reklama

Projekt ma na celu przeciwdziałanie dezinformacji klimatycznej. Celem narzędzia jest automatyzacja weryfikacji informacji o klimacie, edukacja klimatyczna oraz promocja wiarygodnych źródeł wiedzy o zmianie klimatu. Czatbot jest prosty i przyjazny w obsłudze, dzięki czemu zachęca do pogłębiania wiedzy o zmianie klimatu.

Reklama

Według badania opinii Instytutu Spraw Publicznych 81 proc. Polaków i Polek uznaje dezinformację oraz politykę klimatyczną za wyzwanie, a 61 proc. uważa je za poważny lub bardzo poważny problem. W tym samym badaniu blisko połowa (44%) polskiego społeczeństwa deklaruje, że spotkała się w ciągu ostatnich miesięcy z dezinformacją dotyczącą kwestii klimatycznych. Odpowiadając na problemy definiowane przez społeczeństwo, Demagog wraz z partnerami powołali do życia chatoba, który w atrakcyjnej formule będzie informował użytkowników o faktach na tematy związane z klimatem.

Czytaj też

Funkcjonalności chatbota pozwalają na zadawanie pytań o podstawowe informacje dotyczące klimatu, jego zmiany oraz mitów klimatycznych. Ponadto możliwe jest korzystanie z quizu, zapisu do newslettera czy generowanie losowych ciekawostek o klimacie.

Reklama

Baza wiedzy podzielona jest na 5 podstawowych kategorii:

  1. Fakty o klimacie
  2. Dezinformacja
  3. Człowiek i klimat
  4. Zasoby
  5. Transformacja

Obecnie czatbot zasilany jest przez ponad 150 zagadnień i jest to wersja testowa, która w kolejnych tygodniach będzie uzupełniana. Na podstawie sugestii użytkowników i użytkowniczek będziemy sukcesywnie poszerzać wachlarz odpowiedzi oraz pytań w quizie. Docelowo baza wirtualnego asystenta zawierać będzie od 400 do 500 zagadnień stworzonych wraz z odbiorcami. W tym celu podczas rozmowy z czatbotem możliwe jest zgłaszanie tematów przez odpowiedni formularz.

Czytaj też

"Walka z dezinformacją klimatyczną jest wyzwaniem, dlatego niezbędne jest podejmowanie działań wyprzedzających i edukujących. Czatbot klimatyczny jest odpowiedzią na ten problem. Ma on przede wszystkim uczyć przez zabawę i upraszać proces weryfikowania informacji o klimacie. Dezinformacja klimatyczna wykorzystuje złożoność i wieloaspektowość zmiany klimatu. Nasz wirtualny asystent szybko i prosto dostarcza podstawowych informacji i pomaga zweryfikować popularne mity o klimacie." - mówi Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezeska Stowarzyszenia Demagog.

Projekt #Faktyoklimacie finansowany jest ze środków IFCN i Mety w ramach grantu The Climate Misinformation Grant Program.

Reklama

Komentarze

    Reklama