Wiadomości
Rekordowe ceny bydła w USA. Klimat bierze odwet?
To dość symboliczne, że właśnie hodowla krów, która jest tak szkodliwa dla klimatu, jest przez zmianę klimatu szczególnie zagrożona. Wieloletnie susze doprowadziły do spadku liczby krów, a teraz nagła zima podniosła ceny.
Amerykański rynek wołowiny już od pewnego czasu zmaga się z ograniczonymi dostawami. Teraz, po zapowiedziach ataku ostrej zimy, ceny kontraktów terminowych wzrosły do rekordowych poziomów – podaje Bloomberg.
HOLY COW! US cattle prices surge to an all-time high
— Stephen Stapczynski (@SStapczynski) January 3, 2025
🐄📈🚨
🥶 Falling temperatures and wintry conditions hit a US beef market already wrestling with tight supplier
🇺🇸 The American cattle herd is the smallest in decades after years of droughthttps://t.co/vGYtCPbRDG pic.twitter.com/INjo8Y4TVx
Amerykańskie Weather Prediction Center (WPC) zapowiedziało duże mrozy i obfite opady śniegu w rejonach hodowli bydła w najbliższych dniach. „Bydło wykazuje tolerancję na zimno, ale od pewnego poziomu mróz zmusza je do wydatkowania większej ilości energii. To bezpośrednio wpływa na współczynniki konwersji paszy i zmniejsza ich wagę” – skomentował sytuację Daily Livestock Report. Według danych organizacji zeszłoroczne mrozy spowodowały spadek wagi krów o około 3 proc.
Czytaj też
W czwartek 2 stycznia ceny kontraktów terminowych na żywe krowy w Chicago wzrosły o 1,2 proc. – to najwyższy wynik od 1964 r. Zgodnie z danymi Departamentu Rolnictwa USA ceny hurtowe wołowiny i bydła na rynkach gotówkowych nadal utrzymują się poniżej rekordów z tegorocznego lata.
Jak dodaje Bloomberg, liczba krów w USA jest obecnie najmniejsza od kilkudziesięciu lat ze względu na występujące już właściwie co roku susze na Wielkich Równinach. Według Departamentu Rolnictwa przez suszę liczba krów w 2023 r. spadła o 2,5 proc. w porównaniu do 2022 r. Hodowla bydła jest szczególnie narażona na suszę, ponieważ opady atmosferyczne bezpośrednio wpływają na uprawę pasz dla zwierząt. Warto dodać, że sytuację w USA dodatkowo pogorszył niedawny zakaz importu bydła z Meksyku po wykryciu zakażeń pasożytami.
Właśnie tak wyglądają konsekwencje zmiany klimatu, która już teraz uderza w łańcuchy dostaw żywności. Nie będzie jednego, przełomowego punktu, w którym wszystko się załamie. To stopniowe zmiany, które z roku na rok będą przyspieszać. Rośliny, których uprawa jest szczególnie zagrożona przez zmieniające się warunki klimatyczne, to m.in. pszenica, kukurydza czy ryż, które stanowią podstawę pożywienia dla ponad 4,5 mld ludzi w krajach rozwijających się – dostarczają 30 proc. zapotrzebowania na kalorie. Zmiana klimatu silnie wpływa też na uprawy kakaowca. W marcu 2024 r. ekstremalne warunki pogodowe i zmieniające się wzorce klimatyczne doprowadziły do rekordowego wzrostu cen kontraktów terminowych na kakao – 10 tys. USD za tonę.