Reklama

Wiadomości

Niskie temperatury to wysoki popyt na energię. Czy w USA powtórzą się scenariusze z poprzednich zim?

Autor. Envato elements / @BlackWhaleMedia

W dużej części USA trwa mroźna zima, co wpłynie na zapotrzebowanie oraz ceny energii. Eksperci ostrzegali przed tym już w listopadzie. 

Analitycy przewidują , że niskie temperatury w USA doprowadzą do rekordowego zapotrzebowania na gaz ziemny na początku przyszłego tygodnia. Tym samym ceny energii mogą osiągnąć najwyższe poziomy od grudnia 2022 r.  

Wówczas przez kraj przeszła burza Elliot, która znacznie zwiększyła popyt na energię w kraju. Skutkowało to załamaniem systemów energetycznych w niektórych częściach USA. Część elektrowni została zamknięta z powodu m.in. braku paliwa, szczególnie gazu. Zamarzała infrastruktura gazowa, przez co przedsiębiorstwa musiały wprowadzać przerwy w dostawach. Z tego powodu mrozy są też wyzwaniem dla sieci energetycznych – popyt gwałtownie wzrasta przy obniżonej podaży, co utrudnia bilansowanie systemu.  

PJM Interconnection, operator sieci w 13 stanach, wydał już ostrzeżenia przed możliwymi zakłóceniami. W tym tygodniu zakłady produkcyjne w trzech stanach – Kolorado, Wyoming i Północnej Dakocie – musiały ograniczyć wydobycie. W cztery dni produkcja gazu w USA spadła o ponad 100 mln m3 wydobywanych w ciągu dnia. Potencjalnie oznacza to brak dostaw do nawet 18 mln domów dziennie. 

To może być trzeci rok z rzędu, gdy dochodzi do takiej sytuacji. Eksperci już w listopadzie ostrzegali , że scenariusz z 2021 i 2022 r. może się powtórzyć. Wówczas produkcja gazu spadła o ponad 0,5 mld m3 dziennie. W 2022 r. 1,4 mln budynków zostało bez prądu. W 2021 r. w Teksasie prądu było pozbawione ponad 10 mln osób, a prawie 250 zmarło, m.in. z powodu ograniczonej dostępności usług medycznych. 

 Jako „winnego” organizacja North American Electric Reliability Corp (NERC) wskazała słabą infrastrukturę, zwłaszcza gazową. Amerykańskie sieci energetyczne są w coraz gorszym stanie, a podłączanie OZE i deregulacja dodatkowo obciąża przestarzały system. W ostatniej dekadzie liczba przerw w dostawach energii elektrycznej podwoiła się. Najwyższy czas zająć się modernizacją na poważnie. Ekstremalne warunki pogodowe, w tym upały, które także przeciążają sieć, będą występowały coraz częściej w miarę ocieplania się klimatu.

Reklama

Komentarze

    Reklama