Wiadomości
Możliwe blackouty w USA. Kolejna mroźna zima może zagrozić dostawom prądu
Organizacje związane z amerykańskim sektorem energetycznym ostrzegają przed zakłóceniami w dostawach energii elektrycznej tej zimy, podobnym do tych z 2022 i 2021 r.
Organizacja North American Electric Reliability Corp (NERC) ostrzegła przed możliwymi problemami z dostawami prądu w Ameryce Północnej tej zimy. Ponad połowa USA i część Kanady, gdzie mieszka prawie 200 mln ludzi, może doświadczać przerw w dostawach podczas ekstremalnych mrozów z powodu niewystarczającej infrastruktury gazu ziemnego. Przedłużające się okresy zimnej pogody stwarzają zagrożenia dla dostaw gazu wykorzystywanego w produkcji energii elektrycznej. Mogą też prowadzić do wyłączania generatorów. Problemy dodatkowo pogłębia ryzyko niedoszacowania popytu.
We wspólnym raporcie NERC oraz Federal Energy Regulatory Commission (FERC) opublikowanym we wtorek organizacje przedstawiły wnioski po zeszłorocznej zimowej burzy Elliot. Burza dotarła do kontynentu 21 grudnia 2022 r. i trwała 5 dni. Wówczas temperatury spadły o ponad 20°C w niecałą dobę, do najniższych temperatur zarejestrowanych od ponad trzech dekad.
#READ[ articles: 1017458 | showThumbnails: true ]
Warunki pogodowe doprowadziły do wyłączenia ponad 90 GW mocy z 1300 GW zdolności.) wytwórczej USA. Przepływ gazu w gazociągach został zmniejszony, gdy jednocześnie zapotrzebowanie na prąd i ogrzewanie wzrosło, co doprowadziło do zmniejszenia ciśnienia w rurach. W efekcie ponad 1,4 mln budynków zostało bez prądu. Część ludzi była pozbawiona ogrzewania w ujemnych temperaturach.
Warto też przypomnieć katastrofę , która dotknęła Teksas w lutym 2021 r. Ponad 10 milionów osób było pozbawionych energii elektrycznej, czasem przez kilka dni. Miało to też wpływ m.in. uzdatnianie wody pitnej i usługi medyczne. Zginęło około 250 osób, a straty gospodarcze oszacowano 130 miliardów USD.
#READ[ articles: 1016860 | showThumbnails: true ]
Jedną z przyczyn jest to, że amerykańskie sieci energetyczne są w coraz gorszym stanie. Liczba przypadków przedłużających się przerw w dostawie prądu podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat. Infrastruktura robi się przestarzała, a deregulacja i podłączanie OZE do sieci dodatkowo obciąża system.
Jim Robb, prezes i dyrektor generalny NERC powiedział : „popieram wezwanie do ustanowienia i egzekwowania standardów zimowych dla systemu gazu ziemnego. Nieplanowane straty wytwarzanej energii z powodu zamarzania i problemów z paliwem były bezprecedensowe i odzwierciedlały wzajemne powiązania systemów gazowych i elektrycznych oraz ich podatność na ekstremalne warunki pogodowe”.
W raporcie zalecono, aby North American Energy Standards Board zwołała spotkanie operatorów sieci gazowych i elektrycznych oraz firm odpowiedzialnych za dystrybucję gazu w celu zidentyfikowania wszelkich potrzebnych usprawnień komunikacyjnych. Zasugerowano również, aby niezależna grupa badawcza przeanalizowała, czy potrzebna jest dodatkowa infrastruktura gazowa wspierająca niezawodność sieci. Takie ekstremalne zdarzenia pogodowe stają się bowiem naszą „nową normalnością”.