Reklama

Wiadomości

Podczas wojny Rosja spowodowała szkody klimatyczne już o wartości 32 mld zł

wojna ukraina wojsko inwazja Rosji
Wojna na Ukrainie: ukraińskie wojsko na froncie.
Autor. Operational Command West/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Wojna Rosji przeciw Ukrainie bezpośrednio spowodowała lub przyczyni się do emisji 175 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery – poinformowano w czwartek w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska i ukraińskich oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych.

W raporcie podkreślono, że ujęte w nim szacunki obejmują zarówno emisje już uwolnione, jak i te, które powstaną podczas odbudowy po zniszczeniach spowodowanych wojną.

Wśród przyczyn emisji wymieniono „miliardy litrów paliwa spalanego w pojazdach bojowych, niemal milion hektarów spalonych pól i lasów, setki wysadzonych w powietrze zbiorników z ropą i gazem, ogromne ilości stali i cementu wykorzystane do ufortyfikowania setek kilometrów linii frontu”.

175 mln ton emisji dwutlenku węgla odpowiada ilości wytwarzanej przez 90 mln samochodów lub całą Holandię rocznie – podkreślono w raporcie.

„Całkowite szkody klimatyczne, które spowodowała Federacja Rosyjska podczas 24 miesięcy wojny, wynoszą ponad 32 mld dolarów” – napisano w dokumencie.

Działania bojowe były odpowiedzialne bezpośrednio za 51,6 mln ton emisji CO2, z czego 35,2 mln ton przypadało na spalanie paliwa przez siły rosyjskie, a 9,4 mln przez armię ukraińską.

Czytaj też

W raporcie podkreślono też, że wojna znacznie zwiększyła częstotliwość pożarów lasów i pól. W związku z wojną wybuchło 27 tys. pożarów, które uwolniły do atmosfery 23 mln ton CO2.

Autorzy raportu ocenili również, że zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i częścią Rosji oraz unikanie przez niektórych przewoźników rosyjskiej przestrzeni powietrznej spowodowały ponad 24 mln ton dodatkowych emisji CO2. Ze względu na unikanie lotów nad Ukrainą i częścią Rosji loty między Europą i Azją muszą bowiem być wykonywane okrężną trasą.

Według szacunków ekspertów z 2022 r. siły zbrojne państw świata są jednym z największych konsumentów paliwa i odpowiadają za 5,5 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama