Reklama

Wiadomości

Nowy etap w produkcji stali. Szwecja kształtuje przyszłość sektora

Autor. Envato

Spółka H2 Green Steel otrzymała blisko 5 miliardów euro na sfinansowanie budowy huty odlewającej ekologiczną stal. Szwedzki projekt stanowi pionierskie przedsięwzięcie na skalę światową.

Reklama

Jak podał Reuters, szwedzka firma przekazała wczoraj informujące o uzyskaniu finansowania długoterminowego w wysokości 4,2 miliarda euro oraz otrzymaniu dotacji w wysokości 250 milionów euro z unijnego funduszu innowacyjnego. Dodatkowo, po uwzględnieniu również kapitału własnego od inwestorów, który wyniósł 300 milionów euro, łączna kwota przeznaczona na inwestycję sięga 4,75 miliarda euro.

Reklama

To już kolejny zastrzyk gotówki na inwestycje, ponieważ we wrześniu ub. roku firma pozyskała środki kapitałowe w wysokości 1,5 miliarda euro na budowę pierwszej na świecie fabryki ekologicznej stali. Zakład, powstający w miejscowości Badan na północy kraju, planuje wykorzystywać wodór produkowany z energii odnawialnej. Firma zapewnia, że produkcja stali w tym obiekcie będzie generować aż o 95% mniej emisji CO2 w porównaniu do stalowej produkcji w tradycyjny sposób w procesie wielkopiecowym.

Czytaj też

Oprócz pionierskiego nowego sposobu produkcji stali na skalę przemysłową, firma planuje także zabezpieczyć sobie dostęp do wodoru poprzez budowę kilkudziesięciu elektrolizerów.

Reklama

Wygląda na to, że nieskoemisyjna stal cieszy się znacznym zainteresowaniem. Firma ogłosiła, że już połowa z rocznych nakładów produkcyjnych, wynoszących 2,5 miliona ton, została sprzedana w ramach wiążących umów z klientami.

Analizy wskazują, że produkcja stali jest jednym z najbardziej emisyjnych procesów, odpowiadającą nawet za 9% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Technologia wielkich piecy opalanych węglem, na której opiera się ten przemysł, jest niezwykle trudna do zdekarbonizowania.

Czytaj też

Jeżeli etap budowy potoczy się zgodnie z planem, zakład rozpocznie produkcję ekologicznej stali dla klientów pod koniec przyszłego roku lub na początku 2026 roku. Spółka H2 Green Steel zamierza do roku 2030 zwiększyć swoją roczną zdolność produkcyjną do 5 milionów ton.

Choć te liczby są ambitne, stanowią zaledwie kroplę w morzu światowej produkcji stali, bowiem każdego roku na świecie wytwarza się prawie 2 miliardy ton tego kluczowego materiału.

Reklama

Komentarze

    Reklama