Reklama

Wiadomości

Klimatyczne teorie spiskowe mieszają się z rzeczywistością. Zwolennik przyznał się do podpalania lasów

Autor. Envato elements / @wirestock

Wyznawcy teorii spiskowych często oskarżają rządy lub aktywistów o podpalenia, które miałyby uwiarygodnić zmianę klimatu w oczach opinii publicznej. Tymczasem okazuje się, że prawda bywa zupełnie inna.

Reklama

Kanadyjczyk Brian Paré często dzielił się teoriami spiskowymi o klimacie w swoich social mediach. Latem 2023 r. kiedy w Quebecu panował wyjątkowo silny sezon pożarowy, chętnie pisał, że pożary celowo wywołuje rząd. 15 stycznia 2024 r. przyznał, że sam spowodował kilkanaście z nich w rejonie Chibougamau. Potwierdził 13 zarzutów podpalenia i jeden zarzut podpalenia z lekceważeniem życia ludzkiego, do których doszło między majem a wrześniem ubiegłego roku. Jeden z nich doprowadził do ewakuacji z około 500 domostw, a największy zniszczył ponad 870 hektarów.

Reklama

Ubiegłego lata w całej prowincji doszło do 700 pożarów, które zniszczyły 4,5 mln hektarów powierzchni Quebecu. Prokuratorka Marie-Philippe Charron powiedziała CNN, że oskarżony nie pamięta wszystkich swoich podpaleń. Mogło być ich zatem więcej, jednakże na razie brak na to dowodów. Paré w listopadzie ubiegłego roku zapowiedział, że przyzna się do winy, o czym informował Le Journal de Québec. Początkowo żądał, aby został poddany ocenie psychiatrycznej ze względu na swoją w wiarę w teorie spiskowe, szczególnie te dotyczące Nowego Porządku Świata (ang. New World Order, NWO).

Czytaj też

Służby szybko zaczęły badać sprawę, gdy w krótkim czasie doszło do wielu pożarów bez wyraźnej przyczyny, a mężczyznę kilkukrotnie widziano w okolicy. Został aresztowany we wrześniu po tym, gdy władze wydały zgodę na zainstalowanie urządzenia lokalizacyjnego w jego pojeździe. Policja odnalazła go w miejscach wybuchów kolejnych pożarów.

Teoretycy spiskowi lubią oskarżać rządy i aktywistów o celowe wywoływanie pożarów. Rzekomo miałoby to zmuszać do wzmocnienia działań na rzecz klimatu, które, według spiskowców, służą globalnym elitom. Przykładem takich działań są fałszywe informacje krążące wokół pożarów na hawajskiej wyspie Maui. Rzekomo miała je wywołać tajemnicza broń laserowa.

Czytaj też

Do podsycenia dezinformacji w Kanadzie przyczyniali się też politycy. Jednym z nich był były kanadyjski minister spraw zagranicznych, Maxime Bernier. Na platformie X, dawniej Twitter, stwierdził, że pożary były winą „zielonych terrorystów”.

Oszacowano, że ponad połowa pożarów w Quebecu w 2023 r. była spowodowana uderzeniami pioruna. Część z nich to podpalenia przez ludzi. Co ma z tym wspólnego zmiana klimatu? Globalne ocieplenie powoduje natężenie susz i fali upałów na świecie, co stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się pożarów na duże odległości. Sucha roślinność pali się też dłużej i intensywniej.

Kira Hoffman, badaczka pożarów z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i Centrum Badawczego Doliny Bulkley, powiedziała CNN, że do ekstremalnych sezonów pożarowych przyczynia się porzucenie technik zarządzania pożarami stosowanych przez rdzennych mieszkańców przy jednoczesnej wycince lasów.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama