Reklama

Wiadomości

Kiedy ruszy system kaucyjny? MKiŚ wskazuje termin startu

Autor. Envato

Termin faktycznego startu systemu kaucyjnego w Polsce będzie zależeć od stopnia przygotowania i zaangażowania operatorów - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zapewnił, że dokłada wszelkich starań, by proces uzyskania notyfikacji przepisów przebiegł jak najszybciej.

30 kwietnia projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (odnoszący się do funkcjonowania systemu kaucyjnego) opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Na początku maja wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że projekt jest obecnie na etapie konsultacji ze stroną społeczną i konsultacje te zakończą się w maju.

”(…) termin jego faktycznego startu (systemu kaucyjnego - PAP) zależeć będzie od stopnia przygotowania i zaangażowania operatorów” - poinformował w komentarzu dla PAP resort klimatu i środowiska.

Czytaj też

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska dokłada wszelkich starań, by proces uzyskania notyfikacji przebiegł jak najszybciej. Z uwagi na duże oczekiwania i znaczenie społeczne systemu kaucyjnego mamy nadzieję na szybkie procedowanie projektu nowelizacji ustawy w procesie legislacyjnym i współpracę ze wszystkimi klubami parlamentarnymi. Nie spodziewamy się, by proces ten miał wpłynąć na opóźnienie wejścia systemu kaucyjnego w życie, które planowane jest na początku 2025 r.” - przekazał resort PAP.

Reklama

Ministerstwo wyjaśniło, że obowiązek notyfikowania projektów aktów prawnych, które zawierają przepisy techniczne, wynika z unijnej dyrektywy (UE)2015/1535, ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Czytaj też

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Nowe przepisy zakładają, że obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego zostanie wprowadzony w życie od początku 2026 r., a opakowań po pozostałych napojach od początku 2025 r.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama